جمعه، ۹ خرداد، ۱۳۹۹ | Friday, 29 May , 2020

تولید نانو داروهای جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها توسط محققان دانشگاهی

نسخه قابل پرینت کد خبر:39445
سه شنبه، ۱۲ تیر، ۱۳۹۷ | 12:48
تولید نانو داروهای جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها توسط محققان دانشگاهی

محققان کشورمان با تولید نانوذرات اکسید روی از طریق استفاده از برخی ترکیبات بیولوژیک فعال موجود در سیانوباکتری‌ها، موفق به تولید نانو داروهای جایگزین آنتی‌بیوتیک‌ها شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران سهیلا دوائی‌فر محقق واحد علوم و تحقیقات، با اشاره به افزایش مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها گفت: اگر چه امروزه راهکارهای بسیاری برای مبارزه با عفونت‌ها وجود دارد اما هنوز هم مسئله بیماری‌های عفونی یکی از مشکلات اساسی جهان است.

وی با بیان اینکه مقاومت‌های دارویی یکی از بزرگترین تهدیدهای سلامت محسوب می‌شوند، افزود: ایجاد چنین مقاومت‌هایی در برخی از میکروب‌ها سبب افزایش تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها برای بیمار شده است که این امر علاوه بر مشکلات معمولی ناشی از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌تواند سمیت‌های کشنده نیز ایجاد کند.

دوائی‌فر ادامه داد: داروهای سنتی برای اثربخشی باید از سدهای دفاعی بدن مانند مخاطات عبور کنند، اما غالباً به دلیل بزرگ بودن اندازه، برای عبور از سدهای دفاعی بدن و رسیدن مقدار مناسبی از دارو به بافت هدف، باید دوز مصرف دارو را بالا برد. بنابراین امروزه دانشمندان به بهره‌گیری از داروهای مدرن در مبارزه با بیماری‌ها به‌خصوص آن دسته از میکروارگانیسم‌هایی که نسبت به چندین دارو مقاوم شده‌اند، توجه دارند.

محقق واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: استفاده از داروهای مدرن نه تنها رسیدن میزان مناسبی از دارو به بافت‌های هدف را تامین می‌کند بلکه مانع از ایجاد مقاومت‌های دارویی ناشی از افزایش دوز مصرف دارو یا آنتی‌بیوتیک می‌شود. از این رو استفاده از داروهای نانو یا داروهایی که توسط نانو ذرات حمل می‌شوند، مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بکارگیری نانوذرات حامل و داروهای نانو می‌تواند به میزان مناسبی از سدهای دفاعی بدن عبور کرده و به بافت‌های هدف برسد، تصریح کرد: در این مطالعه برای اولین بار در دنیا اقدام به بررسی تولید نانوذرات اکسید روی با استفاده از برخی ترکیبات بیولوژیک فعال موجود در سیانوباکتری‌های بومی ایران شده است.

دوائی‌فر خاطرنشان کرد: آنچه که این مطالعه را از سایر مطالعات موجود متمایز می‌کند این است که از یک ترکیب به خصوص فعال زیستی جهت سنتز نانوذرات بهره گرفته شده است.

محقق واحد علوم و تحقیقات در پایان گفت: نتایج حاصل از این تحقیق نشان از عدم تأثیر منفی بر بدن انسان و مهار مطلوب باکتری‌های بیماری‎زا توسط نانو ذرات اکسید روی داشت. همچنین در این طرح علاوه بر اینکه مطالعات بر روی سلول‌های باکتریایی انجام شد، ارزیابی سمیت نانو ذره به دست آمده از سنتز، بر روی رده سلولی خاص و نیز در حیوانات آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار گرفت.

این تحقیق در قالب رساله سهیلا دوائی‌فر دانش‌آموخته مقطع دکتری رشته میکروبیولوژی واحد علوم و تحقیقات با عنوان «تولید نانوپارتیکل های عملکردی زینک اکساید-فیکوسیانین به عنوان نانو آنتی بیوتیک‌ها بر علیه باکتری‌های MDR » به راهنمایی دکتر کامبیز اکبری و حسین شهبانی ظهیری در واحد علوم و تحقیقات دفاع شد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *