- دیده بان علم ایران – Iran Science Watch - https://www.isw.ir -

افزایش اثربخشی داروهای ضد فشار خون با فناوری نانو

محققان دانشگاه امیرکبیر با استفاده از نانوحامل‌های بیولوژیکی، روشی را برای افزایش اثرات درمانی داروهای کاهنده فشار خون ارائه کردند که کمترین عوارض جانبی را برای بیماران در پی دارد.

به گزارش دیده بان علم ایران، عباس یوسف پور مجری طرح «بررسی بر همکنش داروهای کاهنده فشار خون با غشاهای بیولوژیکی در مقیاس نانو با استفاده از شبیه سازی دینامیک مولکولی» با بیان اینکه بیماران بسیاری در جهان از بیماری فشار خون بالا رنج می‌برند، گفت: برای درمان این افراد داروهای مختلف با سازوکار درمانی متفاوت در بازار وجود دارند که کمک بسیاری به تنظیم فشار خون می‌کند ولی در برخی موارد استفاده از این داروها اثربخشی قابل انتظار را ندارد و می‌بایست تجویز مناسب‌تری صورت گیرد.

وی، عدم اثربخشی داروهای کاهنده فشار خون را ناشی از ضعف دارو در عملکرد یا پایین بودن توانایی سیستم بیولوژیکی بیمار برای رسانش دارو و همچنین برهمکنش موثر با دارو دانست که اهمیت استفاده از حامل‌های دارویی را در این حوزه بیش از پیش نمایان می‌کند.

یوسف‌پور اضافه کرد: از دیگر مواردی که می‌تواند به اثربخشی بهتر داروهای کاهنده فشار خون کمک کند، میزان (دوز) مصرفی دارو، استفاده از داروهای ترکیبی و جلوگیری از تداخل‌های دارویی است که تمامی این موارد در صورتی کارا خواهند بود که بدن بیمار عملکرد مناسبی از خود نشان دهد از این رو نقص عملکرد سیستم بیولوژیکی بیمار نیز باید در بررسی‌ها مورد مطالعه دقیق قرار گیرد.

این محقق از اجرای مطالعاتی در این زمینه با عنوان “بررسي بر همکنش دارو های کاهنده فشار خون با غشاهای بيولوژيکی در مقياس نانو با استفاده از شبيه سازی ديناميک مولکولی” خبر داد و گفت: این تحقيق به منظور بررسی امکان، مزایا و معایب استفاده از حامل پلی اتیلن گلایکول در رسانش داروهای کاهنده فشار خون، استفاده از داروهای کاهنده فشار خون به صورت ترکیبی و دستیابی به نسبت دارویی بهینه بوده است.

مجری طرح بررسی تداخل دارویی یکی از داروهای کاهنده فشار خون با داروی ضد افسردگی “پاروکستین”، ارزیابی وضعیت داروی کاهنده فشار خون در نقطه اثر و بررسی چگونگی عملکرد داروی کاهنده فشار خون در مواجهه با غشاء سلولی دارای نقص عملکرد را از دیگر اهداف این تحقیق نام برد.

وی با تاکید بر اينکه تحقيق در تمامی موارد ذکر شده دستاوردهای موفقی داشته است، خاطر نشان کرد: نتايج آن به سبب بديع بودن كار و روش ارائه شده در اين تحقيق، ارتقای مرزهای دانش و همچنين بهينه‌سازی روش‌های پيشين می‌توان به عنوان يک بانک اطلاعاتی قوی در مطالعات بالينی آتی مورد استفاده قرار داد.


یوسف‌پور با تاکید بر اینکه در اين پژوهش از ابزار شبيه‌سازی ديناميک مولكولی جهت دستيابی به اهداف از پيش تعيين شده استفاده شد،خاطرنشان کرد: در این مطالعات همچنین از روش‌های شبیه سازی‌های رایانه‌ای به دلیل در اختیار داشتن اطلاعات اولیه کافی جهت اعمال برخی شرایط روی مواد و محیط‌های مختلف استفاده و برای بررسی سیستم‌های بیولوژیکی از این روش بهره برداری شد.

وی مطالعه بر روی غشاهای بیولوژیکی در حضور نانوداروها و حامل‌های داوریی را بسيار كليدي دانست و ادامه داد: این دست از غشاها که کاربرد گسترده‌ای در علوم پزشکی و داروسازی دارند امروزه در مطالعات گوناگونی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا شرایط بهینه را برای حفظ سلامت بشر میسر سازند.

وی كمبود اطلاعات كافی در حوزه بهبود كيفيت داروهای كاهنده فشار خون و نبود ابزار مناسب جهت شبيه‌سازی فرايندهای برنامه‌ريزی شده را از چالش‌های این تحقیق ذکر کرد و گفت: استفاده نامحدود از ابررايانه‌های پيشرفته در دستيابی به نتايج صحيح و جامع از ملزومات پروژه بوده است كه از اين حيث با محدوديت‌هايی مواجه بوديم.


مجری طرح با اشاره به نتایج به دست آمده از این مطالعات اظهار کرد: از نتايج اين تحقيق می‌توان در صنعت داروسازی استفاده کرد. همچنين برخی از دستاوردهای اين پروژه در تجويز داروهای تركيبی كاهنده فشار خون برای پزشكان مفيد خواهد بود.


به گفته وی دستاوردهای اين تحقیقات در قالب ۴ مقاله منتشر شد که ۳ مقاله از آنها در ژورنال‌های معتبر ISI به چاپ رسيده و يكی از آنها در مرحله داوری است.
این محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر بررسی رسانش لیپوزومی داروهای کاهنده فشار خون و تداخل دارویی داروهای کاهنده فشار خون با سایر داروهای رایج، مطالعه سایر داروهای کاهنده فشار خون، ارزیابی نقش حضور کلسترول در غشاء و نحوه تغییر برهم‌کنش‌های دارو- غشاء، بررسی تغییرات سلولی ناشی از استفاده داروهای کاهنده فشار خون، بهینه‌سازی فرایند پگیلاسیون و مطالعه کوانتومی آن، بررسی نقش تغییرات ساختاری غشاء در برهم‌کنش‌های دارو- غشاء و همچنين تعیین نقش تعداد گروه‌های تکرارشونده پلی اتیلن گلایکول را از مطالعات فاز توسعه‌ای این پژوهش عنوان کرد.


یوسف‌پور استفاده از ابزار شبیه‌سازی مولکولی برای بررسی داروهای کاهنده فشار خون در حضور غشاهای بیولوژیکی را از نوآوری‌های این طرح عنوان کرد و افزود: استفاده همزمان از سه دسته داروی کاهنده فشار خون و مقایسه آنها با یکدیگر، بهینه‌سازی فرایند ساخت داروهای ترکیبی کاهنده فشار خون، استفاده از حامل پلی اتیلن گلایکول برای رسانش بهینه داروهای کاهنده فشار خون، بررسی همزمان داروهای کاهنده فشار خون و ضد افسردگی و متابولیسم دارویی آنها، بررسی تغییرات رفتاری داروهای کاهنده فشار خون در حضور غشاهای دارای نقص عملکرد، پیش‌بینی رفتاری داروهای کاهنده فشار خون در نسبت داروهایی مختلف، بررسی تاثیر داروهای کاهنده فشار خون بر آنزیم متابولایزر و بررسی تاثیر داروهای کاهنده فشار خون بر غشاهای بیولوژیکی و ارزیابی احتمال تخریب سلولی از دیگر نوآوری‌های این طرح است.

وی با اشاره به دستاورد این پژوهش گفت: در این مطالعات به عملكرد بهينه داروهاي كاهنده فشار خون با كمترين اثرات جانبی و همچنين به صرفه ترين روش تجويز دارويی دست یافتیم.

این تحقیق از سوی عباس یوسف‌پور دانش آموخته مقطع دكتري و با راهنمایی دكتر حميد مدرس، دكتر فاطمه گوهرپی و دكتر امجد از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شد.

انتهای پیام