یکشنبه، ۲۴ آذر، ۱۳۹۸ | Sunday, 15 December , 2019

تهدید جدی زلزله برای بافت فرسوده محلات گلابدره، دارآباد و فرحزاد/ تهیه نقشه پهنه‌های گسلی ۲۰ شهر کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:38947
دوشنبه، ۲۱ خرداد، ۱۳۹۷ | 12:08
تهدید جدی زلزله برای بافت فرسوده محلات گلابدره، دارآباد و فرحزاد/ تهیه نقشه پهنه‌های گسلی ۲۰ شهر کشور

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تهیه و ارائه نقشه پهنه های گسلی پایتخت به وزارت راه از اتمام تهیه نقشه پهنه گسلی شهرهای تبریز، کرمان، مشهد و کرج در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش دیده بان علم ایران دکتر بیت‌اللهی با اشاره به ماموریت چندین ساله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برای تهیه پهنه‌های گسلی شهر تهران با همکاری سازمان مدیریت بحران و شورای شهر به سفارش شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، گفت: مرکز تحقیقات پروژه‌ای را در این خصوص به سرانجام رساند و در این رابطه گزارشی مفصل همراه با جزئیات و نقشه، تهیه و به وزارت راه و شهرسازی ارایه شد که جزو دقیق‌ترین کارهای موجود در این زمینه است و در حدود دو ماه است که اینکار تمام شده است.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: در حال‌حاضر، حدود ۲۵۶ سایت بسیار مهم در حریم گسل‌ها از جمله ساختمان سازمان مدیریت بحران و حدود ۱۶ بیمارستان و مرکز درمانی، سه مرکز آتش‌نشانی و پست‌های برق و لوله‌های گاز در این مناطق واقع شده‌اند که نیاز دارند تا به مرور از این مناطق خارج شوند.

وی تصریح کرد: بر اساس نقشه‌هایی که تهیه شده‌اند دقیقا مشخص شده که کدام ناحیه با چه مختصاتی در مناطق گسلی تهران قرار گرفته است و در عین‌حال، بافت‌های فرسوده مناطق‌شهری و میزان خطراتی که بافت‌های فرسوده در حریم گسل‌ها برای شهر تهران در صورت بروز زلزله احتمالی ایجاد خواهد شد نیز تعیین شده است.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: نتیجه کار ما در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نشان می‌دهد که محلات گلابدره، دارآباد و فرحزاد در بردارنده بافت ناکارآمد هستند و همینطور این بافت ناکارآمد در حریم گسل‌ها واقع شده‌اند. به همین دلیل بیشترین توجهات ما به آن مناطق جلب شده است.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که دست‌اندرکاران اجرایی کشور و تصمیم‌گیران کلان به منظور کاهش خطرات بالقوه در آن مناطق (گلابدره، دارآباد و فرحزاد) در اسرع وقت تدابیر لازم را بیاندیشند. بدین‌معنا اگر اقدامی برای مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده در حال انجام است این سه محله در اولویت دست اندرکاران قرار گیرد.

دکتر بیت‌اللهی همچنین در بیان دیگر اقداماتی که مرکز برای تهیه نقشه‌های گسلی به سفارش شورای‌عالی شهرسازی ومعماری ایران در دستور کار دارد، گفت: پهنه گسلی شهرهای تبریز و کرمان در جلسات اخیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران تصویب شد و به دلیل اهمیت موضوع، بندهای پیشنهادی ما با همکاری دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، به طور کامل به تصویب رسید و در حال حاضر نیز بر اساس آخرین آمار، وزارت راه و شهرسازی در حال ارسال آنها به هیات دولت است.

وی خاطرنشان کرد: به زودی به منظور نهایی کردن طرح حریم گسل‌های شهر مشهد در شورای فنی خراسان‌رضوی به مشهد می‌رویم و نتایج بررسی‌ها و آخرین تصمیمات در استان در شورای‌عالی شهرسازی و معماری، طرح می‌شود.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین اعلام کرد: برای شهر کرج، پیگیری‌های ما ادامه دارد و در این رابطه، زمان بیشتری در حدود دو ماه نیز لازم است تا توسط سازمان زمین‌شناسی، تدقیق بیشتر گسل‌ها انجام شود که نتیجه آن موارد نیز، اعلام خواهد شد.

دکتر بیت‌اللهی ضمن تشکر از حمایت‌های معاونت معماری و شهرسازی برای تهیه نقشه پهنه‌های گسلی، یادآور شد: طبق جداول اولویت‌داری که تهیه شده است تهیه نقشه پهنه‌های گسلی ۲۰ شهر نیز در شرف آغاز به کار است که در صورت ابلاغ توسط شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در دستور کار مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین گفت: شهرهایی مثل اراک و زنجان به صورت داوطلبانه خودشان با نظارت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اقدام به تهیه نقشه پهنه‌های گسلی شهرهای خود کرده‌اند. همچنین، تهیه نقشه‌های پهنه گسلی شهرهایی مثل قم، شیراز و قزوین در اولویت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *