سه شنبه، ۷ بهمن، ۱۳۹۹ | Tuesday, 26 January , 2021

ثبت روز جهانی «پرندگان کنار آبزی» در تقویم محیط زیست

نسخه قابل پرینت
کد خبر:37275
دوشنبه، ۳ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | 10:46

ثبت روز جهانی «پرندگان کنار آبزی» در تقویم محیط زیست

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال در تقویم جهانی برای اولین بار روز بیست و یکم آوریل (اول اردیبهشت ماه) به نام پرندگان کنار آبزی ثبت شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، سید مجید خرازیان مقدم با بیان این که نامگذاری روز پرندگان کنار آبزی (World Curlew Day) توسط کنوانسیون گونه های مهاجر وحشی (CMS) صورت گرفت، ادامه داد: این روز با هدف افزایش آگاهی عمومی نسبت به وضعیت در تهدید این گروه از پرندگان و تشویق برنامه ها و فعالیت هایی در حمایت از حفظ جمعیت های آنها نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه Curlew نام عمومی دسته ای از پرندگان کنار آبزی است که با منقارهای بلند و به پایین خمیده خود به آسانی قابل شناسایی هستند، اظهار کرد: نام فارسی این پرندگان ‘گیلانشاه’ است.

مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: البته واژه ‘گیلانشاه’ طیف گسترده تری از پرندگان از جمله curlewها را شامل می شود.

شناسایی چهار گونه پرنده کنار آبزی در ایران

وی با یادآوری اینکه این پرندگان ساحلی نسبتا بزرگ جثه از پرندگان در معرض خطر انقراض هستند، خاطرنشان کرد: در جهان هشت گونه پرنده از این گروه شناسایی شده که از این میان چهار گونه در ایران مشاهده و گزارش شده اند.

به گفته وی، گیلانشاه خالدار (Slender-billed Curlew)، گیلانشاه بزرگ( Eurasian Curlew)، گیلانشاه ابرو سفید (Whimbrel) و گیلانشاه شرقی( Far Eastern Curle) پرندگان مهاجران زمستانه سواحل ایران هستند.

خرازیان مقدم با اشاره به اینکه در طول حدود سه دهه گذشته گزارش مستندی از مشاهده گیلانشاه خالدار Slender-billed Curlew ارائه نشده است، اظهار کرد: در خصوص گیلانشاه بزرگ Eurasian Curlew هم به دلیل لزوم شناسایی روند جمعیت جهانی و تدوین برنامه حفاظت گونه، در سال ۲۰۱۷ در دبیرخانه تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان آبزی آفریقا- اورآسیا، کارگروهی به منظور تدوین برنامه عمل جهانی آن راه اندازی شد.

طی ۳۰ سال گذشته ۸۰ درصد جمعیت جهانی گیلانشاه شرقی از بین رفته است

وی با بیان این که گیلانشاه شرقی (Far Eastern Curle) در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد، خاطرنشان کرد: برنامه حفاظت جهانی این گونه مهم در نشست مجمع عمومی اعضای متعاهد کنوانسیون CMS در اکتبر ۲۰۱۷ در فیلیپین به تصویب رسید.

وی اعلام کرد: بر اساس آنچه در برنامه حفاظت جهانی گونه گیلانشاه شرقی آمده است، طی ۳۰ سال گذشته، ۸۰ درصد از جمعیت جهانی این گونه از بین رفته است.

از بین رفتن و تخریب زیستگاه ها مهم ترین تهدید برای حیات پرندگان کنار آبزی است

خرازیان مقدم گفت: مهمترین تهدید پیش روی این پرندگان، همچون بسیاری از گونه های حیات وحش از بین رفتن و تخریب زیستگاه ها است و به نظر می رسد تهدید ویژه این پرندگان، تخریب زیستگاه های غیر تولید مثلی به ویژه در نواحی ساحلی آسیا باشد.

موسسه بردلایف اینترنشنال و همچنین موسسه بین المللی تالاب ها در کنار کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی از حامیان مناسبت جدید World Curlew Day هستند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

تاکید شورای عالی امنیت ملی بر امنیتی نبودن حوزه تنوع زیستی و ژنتیک

معاون رییس جمهور: تصمیم گیریهای علمی نباید تابع جوسازی ها باشد/ به مهندسی ژنتیک و محصولات تراریخته در کشور ظلم می‌شود

پیشنهاد کلانتری برای حفظ جنگل ها: پایان نامه ها در یک نسخه و در برگه دورو چاپ شوند!

سرپرست معاونت آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست منصوب شد

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها