جمعه، ۸ اسفند، ۱۳۹۹ | Friday, 26 February , 2021

معرفی ارقام جدید و برتر گل داودی توسط پژوهشگر ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:35887
دوشنبه، ۷ اسفند، ۱۳۹۶ | 11:20

معرفی ارقام جدید و برتر گل داودی توسط پژوهشگر ایرانی

طرح معرفی ارقام جدید و برتر گل داودی خوشه‌ای باغچه و شاخه‌بریده محقق کشور حائز رتبه سوم پژوهش‌های کاربردی گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی این جشنواره شد.

به گزارش دیده بان علم ایران، محمد رضا شفیعی درباره این طرح می‌گوید: ‌جنس داودی با ۱۶۰ گونه از لحاظ تنوع بالای شکل و رنگ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گل‌های شاخه‌بریده و گلدانی درسطح جهان است. گل داودی در دهه ۷۰ میلادی در صدر تولید گل جهان قرار داشت و در دهه ۹۰ این گل پس از رز در مقام دوم تولید جهانی قرار گرفت.‌

وی با بیان اینکه کشور ما چنانچه دو مانع تولید سراسری و ارائه ارقام جدید را بر طرف کند، شرایط بسیار مساعدی برای تولید و صادرات داودی دارد، می‌افزاید: بر این اساس و با هدف معرفی ارقام جدید داودی برای توسعه صادرات گل کشور طرح تحقیقاتی دورگ‌‌گیری بین ۱۰ کلون داودی به‌منظور ایجاد تنوع در توده‌های داودی اجرا شد.

دکتر شفیعی افزود: هرساله پس از انتخاب والدین، انجام عملیات اخته کردن، ایزوله کردن، دورگ‌گیری و کشت بذرهیبرید حاصل در گلخانه و سپس در سال بعد انتقال نشانه‌های حاصل از بذر به زمین، ارزیابی بر اساس ۲۲ صفت تأکید شده در دستورالعمل بین‌المللی upov برای آزمون‌های تمایز یکنواختی و پایداری گل داودی انجام می‌شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دوشنبه با حضور روحانی: برگزیدگان جشنواره بین‌المللی خوارزمی معرفی می شوند

دانشمند ایرانی، برنده مدال نقره «اکتابیومتریالیا» ۲۰۱۸ شد

آیین تجلیل از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی آغاز شد

قضیه آگهی تعویض تندیس خوارزمی با گوشی چه بود؟

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها