شنبه، ۲۹ دی، ۱۳۹۷ | Saturday, 19 January , 2019

نقشه دگرگونی خاورمیانه در ایران تهیه می شود

نسخه قابل پرینت کد خبر:35825
۰۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۴
نقشه دگرگونی خاورمیانه در ایران تهیه می شود

مجمع عمومی کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی دنیا در پاریس، تهیه نقشه دگرگونی خاورمیانه را به ایران واگذار کرد.

 

به گزارش دیده بان علم ایران، با توجه به نقش فعال ایران در کمیسیون و تهیه تمام نقشه های خاورمیانه و برخی از نقشه های جهانی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، کمیسیون نقشه‌های زمین‌شناسی با ابراز رضایت از تهیه نقشه تکتونوماگماتیسم خاورمیانه و نقشه کواترنری خاورمیانه، تهیه نقشه دگرگونی خاورمیانه را نیز به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران واگذار کرد.

قرار است این نقشه با همکاری کمیسیون فرعی نقشه های دگرگونی و ماگماتیسم کمیسیون نقشه های زمین شناسی دنیا تهیه شود.

بازنگری و فعال کردن تفاهم نامه همکاری دوجانبه و سرعت بخشیدن به پروژه های مشترک ایران و فرانسه

دکتر راضیه لک، رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سفر به فرانسه ضمن حضور در CNRS (مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه) در موسسه علوم زمین و نجوم – یکی از موسسات زیر مجموعه CNRS – ملاقاتی با پروفسور پاتریک ندلک (Patrick Nedellec) رئیس دفتر پژوهشها و همکاریهای بین المللی اروپا و تنی چند از محققان آن داشت. در این نشست توضیحاتی در خصوص توانایی های CNRS و موسسه علوم زمین ارائه شد و همچنین فعالیت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز برای حاضران در این نشست تشریح شد.

در این بازدید در خصوص بازنگری و فعال کردن تفاهم نامه همکاری دوجانبه و سرعت بخشیدن به پروژه های مشترک، همکاری در تربیت نیروهای متخصص مورد نیاز جهت تجهیز آزمایشگاههای فوق تخصصی علوم زمین از قبیل آزمایشگاههای سن سنجی و همچنین مشاوره در تامین فناوری های نوین علوم زمین و معدن توافقاتی حاصل شد.

توسعه همکاری های زمین شناسی ایران و دانشگاه سوربن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ضمن حضور در دانشگاه سوربن و ملاقات با دکتر سابین لوپز (Sabine Lopez) مدیر ارتباطات بین المللی دانشگاه نشستی در خصوص پروژه های مشترک کاربردی در علوم بین رشته ای از قبیل مطالعات آب زمین شناختی، تغییر اقلیم، خشکسالی، زمین شناسی زیست محیطی، ریزگردها داشت.

گفتنی است الگوی همکاریهای مشترک ایران و فرانسه به گونه ای طراحی شده که تنها در قالب تفاهم نامه مشارکت ها صورت خواهد گرفت و قراردادی بسته نخواهد شد.

همچنین متخصصان فرانسوی در پروژه های اولویت دار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران و یا دانشگاهها مشارکت خواهند کرد و دستاورد آنها از این مشارکت آن است که در مقالات منتشر شده سهیم خواهند بود.

 

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *