سه شنبه، ۳۰ دی، ۱۳۹۹ | Tuesday, 19 January , 2021

ارائه روش درمانی مکمل برای کودکان مبتلا به اوتیسم توسط یک محقق ایرانی

نسخه قابل پرینت
کد خبر:35725
چهارشنبه، ۲ اسفند، ۱۳۹۶ | 12:12

ارائه روش درمانی مکمل برای کودکان مبتلا به اوتیسم توسط یک محقق ایرانی

دانششجوی روان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در رساله خود روش درمانی مکملی برای کودکان مبتلا به اوتیسم ارائه داد.
به گزارش دیده بان علم ایران، تاثیر طبیعت بر کاهش مشکلات پردازش حسی، بهبود تعامل والد-کودک و کاهش نشانگان کودکان با اختلال طیف اوتیسم با هدف تدوین برنامه طبیعت‌درمانی خانواده‌محور؛ ویژه این کودکان در رساله دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.
مریم رامشینی، دانشجوی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی واحد علوم و تحقیقات در ارتباط با رساله خود گفت: این تحقیق با هدف تدوین برنامه طبیعت‌درمانی خانواده‌محور ویژه کودکان طیف اوتیسم و اثربخشی آن بر پردازش حسی، تعامل والد-کودک و نشانگان اختلال در این کودکان انجام شده است.
وی افزود: نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان داد که برنامه طبیعت‌درمانی خانواده‌محور باعث کاهش برخی مشکلات پردازش حسی، بهبود تعامل والد-کودک، کاهش برخی نشانگان اختلال و آشنایی بیشتر این کودکان با طبیعت شد.
این محقق واحد علوم و تحقیقات افزود: با توجه به نتایج مثبت این پژوهش در مدت زمان اندک و مقرون به صرفه بودن این مداخله، می‌توان از این نوع روش درمانی در کنار سایر درمان‌های دیگر برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم استفاده کرد.
وی بیان کرد: در این پژوهش ۱۴ کودک سه تا هفت ساله مبتلا به اوتیسم با توجه به ملاک‌های خاص انتخاب و به صورت غیرتصادفی در دو گروه ۷ نفره آزمایشی و کنترل قرار گرفتند که مداخلات طی سه ماه در مدرسه طبیعت ساوان واقع در پارک جنگلی چیتگر انجام شد.
رامشینی تصریح کرد: برنامه طبیعت‌درمانی در نظر گرفته شده در این رساله شامل چند مرحله بود. در ابتدا فقط به دنبال علاقمند شدن و درگیری ذهنی کودک به طبیعت بودیم بنابراین کودکان در این مرحله در فضای طبیعت بدون انجام فعالیت خاصی حضور داشتند. در مرحله بعد  به همراه پژوهشگر، تسهیل گر و والدین خود به انجام تکالیف خاص در زمینه کارهای باغبانی، کار با حیوان و انجام تکالیف مربوط به حواس پنج‌گانه و حس وستیبولار می‌پرداختند.

رساله دکتری «تاثیر طبیعت و کاهش مشکلات پردازش حسی، بهبود تعامل والد-کودک و کاهش نشانگان کودکان با اختلال طیف اوتیسم» توسط مریم رامشینی، دانشجوی دکتری روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی به راهنمایی دکتر سعید حسن‌زاده و مشاوره دکتر غلامعلی افروز و دکتر هادی هاشمی رزینی دفاع شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

ساخت نرم افزار تشخیص آنلاین نورون های داخل قشر مغز در کشور

حفظ باروری کودکان مبتلا به سرطان بیضه با دستاورد پژوهشگران کشور

ساخت دستگاه «میکرو مانیپولاتور» درمان ناباروری در کشور

تعیین بهترین گونه سنگی مخزنی در میدان نفتی سروک توسط محققان ایرانی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها