جمعه، ۱۵ آذر، ۱۳۹۸ | Friday, 6 December , 2019

کاهش آلودگی فرایند رنگبری با روش جدید پژوهشگران کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:35578
چهارشنبه، ۲۵ بهمن، ۱۳۹۶ | 11:28
کاهش آلودگی فرایند رنگبری با روش جدید پژوهشگران کشور
مقاله پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان لیگنین‌زدایی خمیرکاغذ کرافت کنف با گاز اکسیژن که به راهکارهای کاهش آلودگی فرایند رنگبری می‌پردازد، در پنجمین کنفرانس بین‌المللی نوآوری‌های اخیر در شیمی و مهندسی شیمی، به عنوان مقاله برتر شناخته شد.
به گزارش دیده بان علم ایران علی کاظمی تبریزی محقق واحد علوم و تحقیقات در حوزه صنایع چوب و کاغذ دانشکده منابع طبیعی، محیط زیست و انرژی واحد علوم و تحقیقات، در رابطه با این پژوهش، گفت: حذف عمده لیگنین خمیرکاغذ گامی مهم در بهبود فرایند رنگبری است. در حقیقت اجرای مرحله لیگنین‌زدایی با اکسیژن قبل از فرایند رنگبری، مرحله‌ای اساسی در بهینه‌سازی و کاهش آلودگی فرایند رنگبری خواهد بود.
وی با بیان اینکه در این پژوهش، تاثیر اجرای فرایند لیگنین‌زدایی با اکسیژن تحت شرایط فرایندی متفاوت بر روی ویژگی‌های شیمیایی، فیزیکی و نوری خمیرکاغذ کرافت کنف بررسی شد، افزود: نتایج نشان داد، اجرای فرایند لیگنین‌زدایی با اکسیژن به میزان قابل توجهی عدد کاپای خمیرکاغذ را کاهش می‌دهد، حال آنکه گرانروی خمیرکاغذ کاهش چشمگیری نیافته است. اندازه‌گیری گرانروی خمیرکاغذها پس از فرایند لیگنین‌زدایی، نشان داد که مصرف سولفات منیزیم سبب جلوگیری از کاهش گرانروی خمیرکاغذها شده است.
مقاله پژوهشی لیگنین‌زدایی خمیرکاغذ کرافت کنف با گاز اکسیژن توسط علی کاظمی تبریزی، فرهاد زینلی، یاشار عین‌اللهی و سید مرتضی طاهری تالیف و در پنجمین کنفرانس بین‌المللی نوآوری‌های اخیر در شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاه علامه طباطبائی ارائه و برگزیده شد.
انتهای پیام
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *