دوشنبه، ۲۷ فروردین، ۱۴۰۳ | Monday, 15 April , 2024

مرحله نهایی مسابقه فیزیکدانان جوان ایران، فردا برگزار می شود

نسخه قابل پرینت
کد خبر:35129
چهارشنبه، ۱۱ بهمن، ۱۳۹۶ | 10:39

مرحله نهایی مسابقه فیزیکدانان جوان ایران، فردا برگزار می شود

مرحله نهایی یازدهمین دوره مسابقه فیزیکدانان جوان ایران (PYPT) دوازدهم و سیزدهم بهمن ماه در  دانشگاه تهران برگزار می شود.

دکتر دینا ایزدی، نماینده رسمی مسابقات IYPT در ایران در گفت و گو با خبرنگار دیده بان علم ایران اظهار داشت: در مراحل اول و دوم این مسابقه که از آبان ماه سال جاری آغاز شد از بین بالغ بر ۱۵۰ دانش آموز شرکت کننده، حدود ۱۰۰ نفر بر اساس نمرات چکیده حل سوالات جهانی و آزمون کتبی انتخاب شدند.

به گفته وی شرکت کنندگان در قالب تیم هایی از مدارس مختلف طبق قوانین بین المللی و به زبان انگلیسی رقابت می کنند و با به چالش کشاندن تیم های رقیب علاوه بر ارائه حل مسائل و دفاع از راه حل پیشنهادی خود در نقش گزارشگر (Rep) به بررسی نقاط قوت و ضعف تیم های مقابل در دو نقش حریف (Opp) و مرورگر (Rev) می پردازند و در نهایت پرسش و پاسخی با داوران صورت می گیرد.

ایزدی خاطرنشان کرد: این مسابقه در روز اول در دو مرحله و در روز دوم در یک مرحله انجام می گیرد. چهار تیم اول که بیشترین امتیاز کل را کسب کرده اند مدال طلا، پنج تیم بعدی مدال نقره و سه تیم دیگر مدال برنز دریافت می کنند و به تمام تیم ها گواهینامه بین المللی از طرف مؤسسه با همکاری انجمن فیزیک اروپا اهدا می شود.

ایزدی تصریح کرد: ۳۰ نفر نخست به کارگاه آمادگی جهت اعزام به تورنمنت جهانی فیزیکدانان جوان (IYPT 2018) چین راه می یابند. این کارگاه در طول سه ماه در محل مؤسسه با حضور مدرسانی از دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر برگزار می شود. در هر دوره کارگاه آزمون هایی در پایان هر مرحله برگزار می شود تا در نهایت پنج نفر اصلی تیم اعزامی به چین تعیین شوند که در دوره های مختلف تا قبل از اعزام (تیرماه ۱۳۹۷) که به صورت رایگان برای این پنج نفر می باشد، شرکت می کنند.

مدیر مؤسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی که نماینده رسمی مسابقات IYPT،IJSO, ICYS,IYNT,IPT و IChTo در ایران است خاطرنشان کرد: نفر برگزیده این دوره با حمایت ۵۰ درصدی مؤسسه به مسابقه جهانی اعزام می شود. تعدادی دیگر نیز برای مسابقات جهانی کنفرانس دانشمندان جوان (ICYS 2018) بلگراد و مسابقه فیزیک اتریش (AYPT 2018) انتخاب می شوند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

انتشار مقاله محققان دانشگاه صنعتی شریف در مجله معتبر انجمن فیزیک آمریکا

برنده دوازدهمین جایزه عليمحمدی در رشته فیزیک معرفی شد

برگزاری بیستمین دوره المپیاد علوم نوجوانان با حضور تیم دانش‌آموزی ایران

برگزاری بیستمین دوره المپیاد بین‌المللی علوم نوجوانان با حضور تیم ایران

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها