پنج شنبه، ۲۱ آذر، ۱۳۹۸ | Thursday, 12 December , 2019

در دانشگاه تربیت مدرس بررسی شد: تولید برق از پساب صنایع فرآوری گوشت با پیل سوختی میکروبی

نسخه قابل پرینت کد خبر:34699
یکشنبه، ۱ بهمن، ۱۳۹۶ | 10:29
در دانشگاه تربیت مدرس بررسی شد: تولید برق از پساب صنایع فرآوری گوشت با پیل سوختی میکروبی

پژوهشگران گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی موفق به اصلاح الکترود گرافیت برای تصفیه پساب صنایع غذایی در پیل سوختی میکروبی در محفظه ای بدون واسطه شدند.

به گزارش دیده بان علم ایران، پیل های سوختی میکروبی، امروزه به عنوان یک منبع انرژی تجدیدپذیر مطرح می باشند که می توانند از هر ماده آلی تجزیه پذیر و در دسترس، توسط میکروارگانیسم ها تولید انرژی کنند. قرارگیری این سیستم ها در شرایطی بهینه استفاده آن ها را در کاربردهای صنعتی ممکن می سازد. هدف از این مطالعه ارزیابی توانایی فرآیندهای زیستی بی هوازی در پیل سوختی میکروبی به منظور حذف COD و تولید الکتریسیته از پساب صنایع فرآورده های گوشتی می باشد.

در مرحله اول، آزمایش های سیستم MFC ناپیوسته با استفاده از سه سوبسترا مختلف (گلوکز، ملاس نیشکر و شیره خرما) و مخمر ساکرومایسیس سرویسیا به عنوان بیوکاتالیست انجام شد و عملکرد سیستم پیل سوختی میکروبی با یکدیگر مقایسه شدند که حداکثر دانسیته توان و دانسیته جریان تولیدی و همچنین بالاترین میزان حذف گلوکز به ترتیب برابر با ۵۳/۷۱ میلی ولت بر مترمربع، ۶۶/۳۴۶ میلی آمپر بر مترمربع و ۱۴/۹۱درصد به دست آمد.

در مرحله دوم، آزمایش ها با استفاده از پساب فرآورده های گوشتی (سوسیس و کالباس) و لجن بی هوازی به عنوان بیوکاتالیست بر اساس سه متغیر مستقل (MLSS، غشای نفیون و الکترود آند و کاتد) انجام شد. برای اطمینان از تشکیل اکسیدفلزی بر سطح الکترود آنالیز XRD وSEM انجام گرفت. با انجام بهینه سازی، بهترین نتیجه در مقدار MLSS 3000میلی گرم بر لیتر، غشای نفیون ۱۱۷ و الکترود کربن پارچه ای با اکسیدمس به دست آمد. در این شرایط دانسیته توان، دانسیته جریان، ولتاژ و میزان حذفCOD به ترتیب برابر با ۵۶/۸۲ میلی ولت بر مترمربع،۳۳/۲۱۳ میلی آمپر بر مترمربع، ۸۰۳ میلی ولت و ۶۰/۷۴ درصد ثبت شده است.

در مرحله سوم سیستم MFC با سه نسبت مختلفی از COD:TKN:P برای حذف آلاینده ها از پساب و مقایسه تولید الکتریسیته مورد مطالعه قرار گرفت که در نسبت ۳۰۰:۱۰:۱ حداکثر دانسیته توان و دانسیته جریان به ترتیب برابر ۴۰/۷۸ میلی ولت بر مترمربع و ۷۷/۱۷۷ میلی آمپر بر مترمربع و حداکثر میزان حذف TKN و P به ترتیب ۱۹/۷۲ و ۷۵/۳۹ درصد به دست آمد و اما حداکثر حذف COD در نسبت ۱۰۰:۱۰:۱ برابر با ۷۰/۸۶ درصد مشاهده شد.

این پژوهش در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مژده لطفی با راهنمایی دکتر حبیب الله یونسی عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی انجام شده است.

*تصویر ضمیمه، تزئینی است

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *