شنبه، ۵ مهر، ۱۳۹۹ | Saturday, 26 September , 2020

ساخت نخستین سیستم کلینیکی تشخیص سریع متاستاز در دانشگاه تهران

نسخه قابل پرینت کد خبر:32978
چهارشنبه، ۲۹ آذر، ۱۳۹۶ | 18:01
ساخت نخستین سیستم کلینیکی تشخیص سریع متاستاز در دانشگاه تهران
محققان دانشکده برق دانشگاه تهران موفق به ابداع روشی نوین برای اولین بار در جهان برای تشخیص سرطانی بودن و بررسی امکان متاستاز (امکان تهاجم سرطان) در نمونه‌های بیوپسی بیماران شدند.

به گزارش خبرنگار دیده بان علم ایران، این سیستم به وسیله ردیابی الکترونیکی کارکرد تهاجم در سلول‌‌های سرطانی در مدت زمان کمتر از شش ساعت از روی نمونه بیمار بدون نیاز به فیکس کردن و مارکرهای پاتولوژی توان تشخیص را دارد.

هیچ‌گونه امکان خطا یا نتایج اشتباه به واسطه سلول‌‌های غیرسرطانی موجود در نمونه بیمار (مانند سلول‌های ایمنی بدن و سلول‌‌های التهابی غیرسرطانی) مورد بررسی قرار گرفته، وجود ندارد.

این سیستم تاکنون روی بیش از ۲۰۰ بیمار تست شده و صحت نتایج آن مورد ارزیابی متخصصان آسیب‌‌شناسی که در تیم تحقیقاتی هستند، قرار گرفته است.

این پروژه در دانشکده برق دانشگاه تهران (آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک) و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران (انستیتو سرطان) و پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران انجام شده است.

مدت زمان تحقیقات بیش از دو سال و تحت حمایت ستاد توسعه فناوری نانو صورت گرفته است. این اولین بار است که تحقیقات منتج به محصول کلینیکی در این سطح توسط محققان ایرانی، انجام شده است.

به گفته دکتر محمد عبدالاحد، عضو هیات‌علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران، این سیستم Metas-Chip نامگذاری شده و نتایج آن در ژورنال Nature Communications به چاپ رسیده و ثبت اختراع آمریکا ( USA Patent) شده است.

این متاس-چیپ، توانایی تشخیص میکرو متاستاز در بافت‌‌های لنف که به وسیله نمونه برداری‌‌های core needle biopsy, fine needle aspiration و نیز سرطانی بودن بافت نمونه‌برداری شده به وسیله جراحی، بیوپسی (سی‌ان‌بی) و پاپ‌اسمیر را دارد.

دسترسی به متن کامل مقاله

ثبت اختراع

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *