سه شنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۷ | Tuesday, 23 October , 2018

رقابت دیدنی دانشجویان مهندسی نفت در طراحی سیال حفاری

نسخه قابل پرینت کد خبر:32078
۱۴ آذر ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۸
رقابت دیدنی دانشجویان مهندسی نفت در طراحی سیال حفاری

نخستین دوره مسابقات دانشجویی مهندسی نفت (IranPetromatch) با موضوع طراحی سیال حفاری سبک با حضور ۱۶ تیم دانشجویی منتخب، ۱۸ آذرماه در دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود.

به گزارش دیده بان علم ایران، این مسابقه با استقبال گسترده گروه‌های دانشجویی و صنعتی از دانشگاه‌های مطرح کشور مانند صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، شیراز و شاهرود و گروه‌های صنعتی از شرکت‌های کارفرمایی مانند شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی حفاری، شرکت فلات قاره وشرکت مناطق نفت خیز جنوب و سایر شرکت‌های پیمانکاری روبرو شده است.

هدف از برگزاری این مسابقه، استفاده از توان علمی دانشجویان و همکاری گروهی با متخصصین و صاحب نظران صنعت نفت کشور است تا شرکت کنندگان با استفاده از ایده های خلاق خود از امکانات و مواد اولیه و در دسترس استفاده کرده و راه حل هایی برای مشکلات صنعت ارائه دهند.

در میان شرکت کنندگان این مسابقه، علاوه بر رشته‌ مهندسی نفت، دانشجویان و تیم‌های صنعتی از سایر رشته‌ها مانند مهندسی پلیمر، مهندسی معدن، مهندسی شیمی، مهندسی مواد و مهندسی مکانیک وجود دارد.

فرآیند داوری ۲۶ تیم شرکت کننده در این مسابقه انجام و ۱۶ گروه منتخب برای شرکت در مرحله نهایی این مسابقه انتخاب شدند.

اختتامیه این مسابقه در هفته پژوهش و ۲۵ آذرماه و با حضور تیم‌های منتخب، نمایندگان صنعت نفت و حامیان برگزار خواهد شد.

تیم های شرکت کننده در این مسابقه باید یک سیال پایه آبی سبک و یا گل سبک پایه آبی( با حداکثر چگالی pcf 55) طراحی و بسازند.

هدف از این مسابقه سبک سازی گل حفاری می باشد که در عملیات حفاری جهت جلوگیری از فوران چاه استفاده می شود.

گل ساخته شده توسط شرکت کنندگان از دو منظر میزان سبک سازی گل – که نسبت به آب سنجیده می شود- و میزان پایداری سیال حفاری در طول ۷۲ ساعت سنجیده می شود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *