سه شنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۷ | Tuesday, 23 October , 2018

تولید چراغ‌های روشنایی ضد گردوغبار توسط محققان کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:30933
۲۴ آبان ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۹
تولید چراغ‌های روشنایی ضد گردوغبار توسط محققان کشور

یک شرکت فناور داخلی موفق به تولید و عرضه صنعتی چراغ‌های روشنایی ضد گردوغبار مناسب برای فضای باز شده است.

به گزارش دیده بان علم ایران چراغ‌های روشنایی که در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، به‌صورت دائم در معرض عوامل محیطی از جمله گردوغبار، باران و آلودگی قرار دارند. این پدیده‌ها، به‌خصوص در فضاهای پر گردوغبار صنعتی، می‌توانند به‌شدت بر بازدهی نوری چراغ‌ها تأثیر بگذارند و موجب کاهش شدید نور آن‌ها در مدت‌زمان کوتاه شوند.

محققان ایرانی با بهره‌گیری از فناوری نانو موفق شدند این مشکل را مرتفع کنند.

محمد امینی، مجری این طرح گفت: «به دنبال کاهش بازدهی نوری چراغ‌های روشنایی فضای باز، مانند چراغ‌های خیابانی و نورافکن‌های LED به علت تجمع گردوغبار و آلودگی بر روی جداره نورگذر آن‌ها، تیم فنی و مهندسی ما تحقیقات خود را برای برطرف کردن تأثیر منفی عوامل محیطی بر روی کیفیت نوری چراغ‌ها آغاز کرد.پس از نمونه‌سازی و انجام آزمون‌های مختلف بر روی نمونه اولیه، تولید چراغ‌های روشنایی فضای باز با پوشش نانومتری آب‌گریز  به‌صورت صنعتی از مهرماه ۱۳۹۶ آغاز شد.»

در بیرونی‌ترین لایه این چراغ‌ها، یعنی لایه نورگذر آن‌ها، پوششی از جنس نانوذرات سیلیکا اعمال شده است. این موضوع موجب شده تا سطحی با ناهمواری‌های نانومتری ایجاد شود و زاویه تماس قطرات آب با سطح خارجی به نحو چشمگیری افزایش یابد و به‌اصطلاح، سطح آب‌گریز شود؛ بنابراین ذرات گردوغباری که بر روی سطح خارجی قرار می‌گیرند، به‌راحتی به‌وسیله باد یا یک قطره آب برطرف می‌شوند و بازدهی نور چراغ مدت‌زمان بسیار طولانی‌تری حفظ می‌شود.

به گفته امینی، پیش‌بینی می‌شود در سال اول تولید این نوع چراغ‌ها به حدود ۱۰۰۰ حلقه برسد که با افزایش تقاضا،میزان تولید به چهار برابر مقدار کنونی افزایش می یابد. همچنین با توجه به اینکه این شرکت محصولاتش را به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌کند، پیش‌بینی می‌شود معرفی این محصول در بازارهای بین‌المللی با موفقیت و تقاضا از سوی این کشورها همراه باشد.

گفتنی است، چراغ‌های روشنایی با پوشش‌های نانومتری  موفق به اخذ تأییدیه نانومقیاس از ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو شده است .

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *