دوشنبه، ۲۷ آذر، ۱۳۹۶ | Monday, 18 December , 2017

تولید پلاستیکهای تجزیه پذیر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

کد خبر: 30744 نسخه قابل پرینت
۲۲ آبان ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۴
تولید پلاستیکهای تجزیه پذیر در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پلاستیک های تجزیه پذیر در حد نیمه صنعتی تولید کنند که در مدت زمان کوتاهی تجزیه می شوند.

به گزارش دیده بان علم ایران  دکتر زاهد احمدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: پلاستیک هایی که در صنعت بسته بندی استفاده می شوند، با توجه به ویژگی هایی که دارند، مهم هستند.

وی افزود: پلاستیک ها بعد از مصرف، تبدیل به زباله شده و به طبیعت رها می شوند که یک معضل به شمار می رود، از این رو درصدد آمدیم تا پلاستیک های تجزیه پذیری را تولید کنیم.

احمدی با بیان این که تقریبا ۶۰ درصد از زباله های پلاستیکی در ایران و جهان مربوط به پلاستیک های بسته بندی است، عنوان کرد: تولید پلاستیک های تجزیه پذیر می تواند این معضل را برطرف کند و مدت زمان تجزیه پلاستیک ها را کاهش دهد.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، برای تولید این پلاستیک ها از افزودنی های طبیعی که پایه گیاهی دارند استفاده کردیم تا بعد از مصرف تجزیه شود و به چرخه طبیعی بازگردند.
وی با تاکید بر اینکه از این محصول تست های استاندارد گرفته شده است، بیان داشت: پلاستیک های تجزیه پذیر مورد استقبال صنایع مختلفی قرار گرفته و بنا داریم در صنعت بسته بندی مواد غذایی از این پلاستیک ها بهره ببریم.
احمدی خاطرنشان کرد: این پلاستیک ها توسط برخی صنایع تست شده و اکنون در حال انجام تست های بلندمدت است.
وی با بیان اینکه پلاستیک های تجزیه پذیر تولید نیمه صنعتی شده است، افزود: این پلاستیک ها حالت سمی و شیمیایی ندارد و قابل تجزیه هستند.
وی ابراز امیدواری کرد که امسال یا اوایل سال آینده شاهد استفاده از این پلاستیک ها در صنعت باشیم.
وی همچنین با بیان اینکه پلاستیک های تجزیه پذیر علاوه بر بسته بندی مواد غذایی قابلیت کاربرد در مصارف دیگر را دارند، اظهار کرد: بازیافت این نوع پلاستیک راحت است و اگر به هر دلیلی وارد طبیعت شوند بدون دخالت انسان بازیافت خواهد شد.
وی با اشاره به زمان تجزیه این پلاستیک ها در مقایسه با پلاستیک هایی که اکنون استفاده می شود، گفت: زمان تجزیه پلاستیک تجزیه پذیر از ۶ ماه شروع می شود و تا دو سال ادامه دارد در صورتی که هم اکنون پلاستیک ها از ۶۰ تا ۱۰۰ سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارند.
وی با بیان این که امیداوریم در اینده نزدیک شاهد استفاده از این محصول در کل بسته بندی ها باشیم، تاکید داشت: کشورهای دیگر به این تکنولوژی دست پیدا کرده اند ولی مواد افزودنی که بهداشتی باشد و ویژگی بسته بندی داشته باشد نمونه خارجی ندارد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan