شنبه، ۱۳ خرداد، ۱۴۰۲ | Saturday, 3 June , 2023

برگزیدگان سومین جشنواره علمی سلمان فارسی معرفی و تقدیر شدند

نسخه قابل پرینت
کد خبر:29628
یکشنبه، ۷ آبان، ۱۳۹۶ | 17:27

برگزیدگان سومین جشنواره علمی سلمان فارسی معرفی و تقدیر شدند

سومین جشنواره علمی سلمان فارسی (خندق) در حوزه پدافند غیرعامل با معرفی آثار برتر پایان یافت.

به گزارش دیده بان علم ایران، مراسم اختتامیه جشنواره، امروز یکشنبه همزمان با دومین روز از هفته گرامیداشت پدافند غیرعامل در سالن همایش های این سازمان برگزار شد که طی آن با جمع بندی دستاوردهای نوین و محصولات در حوزه های تخصصی دوازده گانه پدافند غیر عامل از دانشمندان، پژوهشگران، مبتکران، مخترعان، سازمان ها، نهادها و دستگاه های اجرایی کشوری و لشگری دست اندرکار تقدیر شد.

قدرت الله طاهری، دبیر كمیته اجرایی سومین جشنواره علمی سلمان فارسی در خصوص اهداف برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره سلمان فارسی هرساله همزمان با روز آموزش هفته گرامیداشت پدافند غیرعامل جشنواره علمی سلمان فارسی برگزار میشود. البته دبیرخانه این جشنواره طی سال فعال است و مكاتباتی با دستگاه های اجرایی كشور اعم از لشگری و كشوری دارد.

وی گفت: آثار ارسال شده به این جشنواره در قالب كتاب، مقاله، اختراع و…به دبیرخانه ارسال شده و طبق برنامه در كمیته علمی در ١٠گروه  مورد بررسی قرار می گیرند.

دبیر کمیته اجرایی جشنواره سلمان فارسی بیان کرد: این جشنواره در ارتباط با موضوعات پدافندی در محورهای كالبدی، زیستی، پرتوی، شیمیایی، اقتصادی و … در مراكز علمی به خصوص دانشگاه ها و دستگاه هایی اجرایی كار میكند. هر اثری به دبیرخانه ارسال شود طبق یكسری استاندارد ارزیابی میشود مقاله ها و اختراعات باید در سطح بالا و مرتبط با مسائل پدافند غیرعامل باشد.

كشوری، رییس دانشکده پدافند غیرعامل دانشگاه امام حسین(ع) در سومین جشنواره علمی سلمان فارسی با اشاره به ارتباط خوب دانشگاهیان و نخبگان با دبیر خانه این جشنواره گفت: از ٦٣٠اثر ارسال شده به دبیرخانه ٤٨٨ مورد به كارگروه های مرتبط فرستاده شدند. با توجه به كیفیت بالای آثار رقابت سختی نسبت به سال گذشته بود كه در نهایت با برگزاری٧٢٠نفرساعت جلسه و ٣٠٠٠ مورد داوری غیرحضوری در كارگروه ها ٤٦ اثر در مرحله اول و ٢٦اثر در مرحله نهائی انتخاب شدند كه امروز برگزیدگان این آثار معرفی خواهند شد.

وی ادامه داد: در دنیای امروز سنجش سطح توانایی باید به منابع علمی موثق وابسته باشد و در این راه دانش پدافند غیرعامل نقش مهم دارد. دانشگاه جامع امام حسین(ع) به عنوان یك مركز علمی با ایجاد كرسی های دانشی پیشرفت قابل توجهی در تولید دانش پدافندی دارد و رصد و پایش تهدیدات دشمن را به خوبی انجام میدهد.

سردار دکتر جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور هم در سومین جشنواره علمی سلمان فارسی با تشکر از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: موضوع پدافند غیرعامل بی اثر سازی تهدیدات بر پیکره زیر ساخت های کشور است و رابطه مستقیمی با تهدید دارد در نتیجه باید تهدیدات این حوزه شناخته و تحلیل شود. تهدیدشناسی یک کار جدی در پدافند غیرعامل است. تهدیدات مورد مطالعه ما در این سازمان بیشتر از نوع انسان ساخت است.

وی خاطرنشان کرد: دانش وتکنولوژی از عناصر فیزیکی هستند که میتواند هم فرصت باشد و هم تهدید. دانش جدید به دلیل ترکیب قابلیت ها و مولفه های تهدیدزا باعث گسترش دامنه تهدیدات میشود. در دانشگاه ها باید به این تهدیدات توجه شود. باید از همه ظرفیت های تکنولوژی استفاده کنیم و مراقب تهدیداتش باشیم. در تحقیقی یکی از اساتید دانشگاه صنعتی شریف برای بررسی یک ابزار الکترونیکی متوجه شد که در بخش میان افزاری این ابزار یک تراشه با آی پی مشخص وجود دارد که اطلاعات را در صورت وصل شدن به اینترنت در اختیار کشور سازنده قرار میدهد اینها تهدید است.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور به ضرورت توجه به برگزاری جشنواره علمی سلمان فارسی اشاره و بیان کرد: این جشنواره به این دلیل برگزار میشود که بتواند تهدیدات را به صورت هوشمندانه بررسی کند و  لایه های شیطانی  این تهدیدات را شفاف و دقیق دریابد و بتواند روی آن اثر بگذارد.

وی بر ضرورت نظارت بر شهرهای هوشمند تاکید کرد و گفت: به لحاظ دانشی بر شهرهای هوشمندی که میسازیم باید نظارت داشته باشیم و این جشنواره با رویکرد مهندسی تهدید و اثر آن، روابط سیستمی بین شبکه ها و اندازه گیری جزییات باید بتواند تهدیدات را کاملا علمی محاسبه کند و به ما ارائه دهد.

سردار جلالی در مورد ضرورت توجه با تهدیدات سایبری بیان کرد: ما تلاش خودجوشی در کشور کرده و توانسته ایم در برخی موارد در برابر تهدیدات سایبری امن شویم. اینکه موشک ها و سیستم های رادار در اختیار خودمان است یعنی کنترل داریم اما باید سرعت پیشرفت بیشتر شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: این جشنواره باید برند علمی در حوزه پدافند غیرعامل شود. استفاده از فناوری های نو مخصوصا حوزه های سایبری یک الزام جدی است اما نباید وارد لایه های شیطانی شویم  فقط باید به دنبال بومی کردن دانش و فناوری باشیم.

وی حرکت علمی پدافند غیرعامل را در دانشگاه پدیده ای نو و جوان دانست و اظهار کرد: فاصله بین تحقیق و توسعه اولیه و تبدیل آن به دانش باید قابل قبول باشد. رشته های قدیمی دانشگاهی باید به روز شوند. در حوزه هایی مثل نانو،سایبری، هسته ای نیازمند شناسایی تهدیدات ترکیبی و اثر آن ها بر یکدیگر هستیم در نتیجه باید آموزش تکنولوژی درکشور ما مخصوصا رشته های پدافندی سرعت بیشتری بگیرد.

جلالی ادامه داد: آموزش برای پدافند غیرعامل موضوعی اساسی است و امیدواریم جشنواره هایی این چنینی بتواند هر چه سریعتر به اهداف مورد نظر برسد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

حسنی آهنگر: نفوذ، تهدید نرمی که شرکت های دانش‌بنیان‌ را تهدید می‌کند/ خطوط تولید دانش‌بنیان، محل تهدید خرابکاری های صنعتی است

سازمان پدافند غیرعامل: تلاش برای کشف پادتن و واکسن کرونا را آغاز کرده ایم/احتمال طغیان شیوع بیماری در ایران اندک است

رییس سازمان دامپزشکی کشور: دامپزشکی، خط اول تشخیص حملات زیستی است/طغیان آنفلوانزای طیور را امسال نخواهیم داشت

ایران در دانش «پیشرفت زیرساختهای کالبدی» ۲۰ سال عقب است !

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها