سه شنبه، ۵ تیر، ۱۴۰۳ | Tuesday, 25 June , 2024

مهندسی معکوس پرینتر سه بعدی SLS در کشور

نسخه قابل پرینت
کد خبر:28828
دوشنبه، ۲۴ مهر، ۱۳۹۶ | 13:30

مهندسی معکوس پرینتر سه بعدی SLS در کشور

یک شرکت ایرانی با حمایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسه صنایع الکترونیک(صحا) اقدام به خرید قطعات برای مهندسی معکوس و ساخت نمونه صنعتی پرینتر سه بعدی با فناوری SLS کرده است.

به گزارش دیده بان علم ایران، محمد جواد کریمی، مدیرعامل شرکت در رابطه با این طرح تحقیقاتی گفت: فرآیند تف جوشی( Sintering) انتخابی توسط لیزر در سال ۱۹۸۹ در دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تگزاس در شهر آستین آمریکا معرفی و با دو عنوان، در موسسه ثبت اختراعات آمریکا ثبت شد. فرآیند تف جوشی انتخابی توسط لیزر از لحاظ فناوری شبیه فرآیند استربولتوگرافی است، با این تفاوت که در این فرآیند به جای استفاده از رزین مایع جهت ساخت نمونه‎ها، از مواد پودری استفاده می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که از نام فرآیند برمی‎آید از گرمای ناشی از انرژی لیزر جهت تف جوشی پودرهای مواد استفاده می‎شود. مهم‌ترین کاربرد فرآیند تف جوشی انتخابی توسط لیزر، مدل‎های کاربردی، تولید موم‎های ریخته‎گری دقیق، تولید ماهیچه  قالب‎های ریخته‎گری دقیق و قالب‌های ریخته‌گری ماسه‌ای است.

کریمی با بیان این که SLS از جمله روش‌های پرینت سه بعدی است که با تابش لیزر اقدام به پرینت نمونه‌ها می‌کند توضیح داد: یکی از بخش‌های این سیستم محفظه ذخیره مواد (پودر) است که توسط یک سروو موتور و یک مکانیزم مکانیکی، ارتفاع مواد در مخزن با دقت بسیار زیاد، تغییر می کند. مخزن دوم که در آن مدل لایه لایه ساخته شده جسم مورد نظر به همراه پودر اضافه پایین می‌رود که ارتفاع مدل در مخزن نیز توسط یک سروو موتور با دقت زیاد کنترل می‌شود. رولر، پودر را برای ساخت لایه لایه از مخزن مواد به سمت میز کار هدایت می‌کند. این رولر هم سرعت دوران و هم سرعت حرکت آن قابل تنظیم است.

وی تصریح کرد: بخش دیگر اسکنر است که هدایت لیزر به سمت میز کار و جاروب کردن کل میز با توجه مقطع در حال ساخت (نور لیزر روی محورx  و محور y امکان حرکت دارد) این بخش خود دارای درایور سخت افزاری و نرم‌افزاری است که کاملا با سیستم نرم‌افزار دستگاه تطابق دارد و می‌توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند. بخش لیزر که یک اشعه نور غیرمرئی تولید کرده که می‌توان قدرت و شعاع آن را بسته به نیاز تغییر داد و همچنین قسمت cooling که وظیفه خنک کردن تیوب لیزر را بر عهده دارد.

کریمی عنوان کرد: قست هوای فشرده که محفظه داخلی کابین دستگاه را از گازهای ناشی از واکنش لیزر با مواد پودرکنترل و قسمت هیتر که گرمای لازم جهت دمای مناسب کابین دستگاه را فراهم می‌کند از دیگر بخش‌های این دستگاه است.

وی با اشاره به اینکه در این فناوری، محدوده‎ وسیعی از مواد مورد استفاده قرار می‎گیرند، گفت: در دستگاه انتخابی از  پلی‎استایرین و ماسه ریخته‎گری استفاده می‌شود.

کریمی در توضیح بخش لیزر دستگاه گفت: این بخش یکی از اجزای مهم و اصلی دستگاه است که با ارسال لیزر نامرئی با توان بالا (بیش از ۵۰ وات) و پس از انکسار در اسکنر به سطح مواد حساس تابیده و باعث تاثیر روی مواد می‌‌شود.

وی در توضیح بخش اسکنر دستگاه تصریح کرد: این بخش شامل یک بخش بسیار دقیق با سیستم داخلی متشکل از سروو موتور و آیینه‌های منعکس‌کننده است که نور لیزر توسط این بخش بر روی سطح کار به صورت محور X‌ و Y جاروب می‌شود. این بخش یک ماجول است که امکان ساخت داخل را نداشته و توسط شرکت خریداری خواهد شد.

کریمی در ادامه در رابطه با نرم‌افزار دستگاه گفت: بخش نرم‌افزار دستگاه شامل چهار بخش است. نخست بخشی که قطعات را لایه لایه می‌کند این نرم‌افزار فقط خروجی مخصوص دستگاه‌های مختلف دارد و برای پرینترهای سه‌بعدی حالت نرم‌افزار عمومی را دارد و نرم‌افزار آماده‌ای است که همه شرکت‌ها تهیه می‌کنند. قسمت دیگر بخشی‌که تبدیل کننده است و فایل خروجی برنامه بالا را برای دستگاه قابل خواندن می‌کند که باید آماده شود. نرم‌افزار نصب شده روی دستگاه و نرم‌افزار و برنامه‌های مربوط به درایورها و ای‌سی‌های بخش الکترونیک و درایور نیز از دیگر بخش های این دستگاه هستند.

کریمی در رابطه با دلایل استفاده و به‌کارگیری  SLS گفت: تسریع در نمونه‌سازی قطعات با سطوح پیچیده درونی و بیرونی، حذف نیاز به طراحی و ساخت مدل و ماهیچه در قطعات ریخته‌گری، ریخته‌گری دقیق و ماشین‌کاری، تقلیل زمانی کلی طراحی تا تولید محصول، کاهش هزینه‌های R&D و تولید و استفاده از این دستگاه را توجیه می‌کند.

وی امکان استفاده از گستره‎ وسیعی از مواد، اقتصادی و مقرون به صرفه بودن نسبت به روش‎های ماشین‎کاری معمولی، امکان تولید اشکال پیچیده و ایجاد سیستم‎های خنک‌کننده‎ داخلی این سیستم‎ها، عدم‌نیاز به ساخت قالب در ریخته‌گری دقیق، کم بودن اعوجاج ناشی از تنش‎های پسماند، ساخت قالب‌های ماسه‌ای با دقت بسیار بالا را از مزایای این دستگاه عنوان کرد و درباره بازار مصرف آن گفت: طیف استفاده‌کنندگان از محصول و صنایع استفاده کننده این تکنولوژی صنایع نظامی، صنایع فضایی، صنایع هوایی، صنایع اتومبیل، مهندسی پزشکی، صنایع ابزارسازی و صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی است.

کریمی در رابطه با تسهیلات صحا گفت: با توجه به اینکه این کالا با این میزان قدرت یک کالای تحریمی است و قطعات مربوط به آن در ایران وجود ندارد، در پروسه خرید قطعات با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

وی در رابطه با مشکلات پیش آمده گفت: از آنجا که ما اکثر قطعات را از طریق دور زدن تحریم ها خریداری می کنیم لذا امکان ارائه تسهیلات به راحتی میسر نبود و نیازمند تدابیر ویژه ای در حوزه حمایتی است.

کریمی افزود: این تسهیلات کمک زیادی برای خرید برخی اجزای پرینتر، مهندسی معکوس بخش‌های مکانیک و برخی بخش‌های الکترونیک از روی نمونه پرینتر موجود و ساخت یک نمونه کاربردی از پرینتر به شرکت کرد که برای ادامه فعالیت ما بسیار مهم بود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

ابتکار دانشمند ایرانی در تولید دیوارهای چاپ سه بعدی با قابلیت رویش گیاهان

بهره‌برداری از ایستگاه تصفیه خوراک هگزا فلوراید اورانیوم/ساخت دستگاه لیزر دیسک در کشور

دستاورد محققان ایرانی در بهبود چاپگرهای سه بعدی بتنی صنعت ساختمان

اعطای گرنت ۵۰ میلیون تومانی ستاد فناوری‌های فوتونیک به رساله های برگزیده

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها