شنبه، ۵ مهر، ۱۳۹۹ | Saturday, 26 September , 2020

دولت تصویب کرد: سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ / الزام دستگاه ها به خرید محصولات نانوی ایرانی

نسخه قابل پرینت کد خبر:28787
دوشنبه، ۲۴ مهر، ۱۳۹۶ | 01:34
دولت تصویب کرد: سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ / الزام دستگاه ها به خرید محصولات نانوی ایرانی
دولت به منظور ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط برای اطمینان از گسترش و بکارگیری فناوری نانو در کشور و همچنین ایجاد بستر مورد نیاز برای صادرات محصولات نانو در راستای تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ را به تصویب رساند.

به گزارش دیده بان علم ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، این سند از مصوبات جلسه عصر یکشنبه هیات وزیران بود که به ریاست حجت­ الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس­ جمهوری تشکیل شد.

ارتقای اثرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی، دستیابی کشور به جایگاه پنجم جهان در تولید علم ‌نانو و جایگاه پانزدهم در ثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر جهانی، کسب سهم یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو و ایجاد جایگاه شغلی برای ۸۰ هزار نفر از اهداف تصویب این سند عنوان شده اند.

همچنین به منظور گسترش کاربرد و ایجاد کشش بازار برای محصولات مبتنی بر فناوری نانو و با توجه به تأثیرات این فناوری در ارتقای کیفیت و ارزش افزوده محصولات، افزایش عمر تجهیزات و ماشین­ آلات، افزایش راندمان تولید و صرفه­ جویی و کاهش هزینه­ ها و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی، مقرر شد دستگاه­ های اجرایی بررسی و تایید محصولات فناوری نانو ساخت داخل با فناوری بومی و خرید هدفمند این محصولات را در اولویت قرار دهند.

بر این اساس، هیات وزیران برای هریک از وزارتخانه­ های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان ملی استاندارد و گمرک جمهوری اسلامی ایران تکالیفی را در جهت خرید محصولات نانو ساخت داخل با فناوری‌ بومی برای گسترش کاربرد فناوری نانو در صنایع مرتبط تعیین کرد.

تصویب آیین­ نامه تشخیص قراردادهای مهم نفتی و نحوه انعقاد آنها و همچنین تصویب اعطای تسهیلات به شرکت­ های مندرج در فهرست مناطق کمتر توسعه یافته مطابق سنوات گذشته و  اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح­ های نمایندگان مجلس شورای اسلامی از دیگر مصوبات و مباحث جلسه عصر یکشنبه دولت بود.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *