شنبه، ۲۳ آذر، ۱۳۹۸ | Saturday, 14 December , 2019

تجاری سازی نانوعایق گرمایی محققان دانشگاه تربیت مدرس

نسخه قابل پرینت کد خبر:28295
یکشنبه، ۱۶ مهر، ۱۳۹۶ | 13:23
تجاری سازی نانوعایق گرمایی محققان دانشگاه تربیت مدرس

نانوعایق گرمایی محققان دانشگاه تربیت مدرس با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو در مسیر تجاری سازی قرار میگیر د.

به گزارش دیده بان علم ایران، محققان طرح امیدوارند که با این حمایت بتوانند بیش از ۵ درصد از سهم این بازار به ارزش تقریبی ۷ میلیون دلار را تصاحب کنند.
امروزه استفاده از عایق‌های گرمایی و جلوگیری از اتلاف انرژی یکی از مباحث مطرح در جهان است. برای عایق‌کاری مخازن، لوله‌ها و کوره‌ها استفاده از پوشش‌های گرمایی مانند پشم شیشه و یا پشم سنگ بسیار مرسوم است اما استفاده از این دست از عایق‌ها با مشکلاتی همراه است که از جمله آنها می‌توان به فضاگیر بودن و لزوم استفاده از حجم بالای عایق‌های مرسوم، عدم پاسخگویی به نیاز صنعت مبنی بر استفاده از عایق‌هایی با طیف دمایی وسیع و همچنین پوسیدگی مخازن و لوله‌ها در اثر جذب رطوبت عایق‌های مرسوم اشاره کرد.
آئروژل سیلیکایی ماده‌ای نانوساختار با درصد تخلخل بسیار بالا هستند و حضور این ماده با چگالی بسیار کم در «بلنکت آئروژل» موجب شده است تا خواص عایقی در آن به شدت افزایش یابد، ضمن اینکه حجم و وزن کمتر این نانوعایق‌ها به دلیل حضور آئروژل سیلیکایی موجب افزایش انعطاف‌پذیری و نصب آسان آن خواهد شد.
«بلنکت آئروژل» از مزایایی نظیر هدایت حرارتی پایین، نصب آسان و حفاظت در برابر رطوبت برخوردار است. همچنین این عایق نانویی ضمن ایجاد سدی در برابر عبور حرارت می‌تواند عایق صوتی مناسبی نیز باشد.
سقف، دیواره خارجی، کف و لوله‌های آب داغ از مکان‌های اتلاف انرژی و حرارت به شمار می‌روند که استفاده از آئروژل بلنکت می‌تواند راهی برای جلوگیری از این اتلاف باشد.

نصب آسان و کارایی بالا از مزایای این طرح در مقایسه با محصولات صنعتی مشابه است. بازار هدف این محصولات نانویی، صنایع پتروشیمی و ساختمان هستند.
مصرف مواد عایقی در سال گذشته بالغ بر ۱۱۲ هزار تن بوده است که انتظار می‌رود با تولید صنعتی این محصول بتوان بیش از ۵ درصد از سهم این بازار به ارزش تقریبی ۷ میلیون دلار را تصاحب کرد.


اما از سوی دیگر یکی از مشکلات استفاده از این عایق‌ها، سختی تولید در مقیاس بالا در شرایط بهینه و قابلیت افزایش میزان تولید است که محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به تولید این نوع عایق‌ها در مقیاس نیمه‌صنعتی شدند.
با این موفقیت کشور به فناوری تولید در مقیاس بالای این نوع عایق‌ها دست یافته‌ است.
این طرح از جمله‌ طرح‌های پذیرفته شده در برنامه نانومچ است که ضمن بهره‌مندی از امکانات این برنامه، موفق شدند نمونه‌ اولیه ساخته‌شده در مقیاس آزمایشگاهی در هنگام پذیرش اولیه را به تولید نیمه‌صنعتی برسانند.
با توجه به حجم بازار قابل قبول عایق‌های حرارتی این طرح برای افزایش مقیاس تولید به سرمایه‌ای در حدود ۸۰۰ میلیون تومان نیاز دارد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *