یکشنبه، ۲۴ آذر، ۱۳۹۸ | Sunday, 15 December , 2019

فراگامی تازه در ساخت مغز مصنوعی: نخستین نورون مصنوعی با قابلیت تشخیص صدا ساخته شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:28189
شنبه، ۱۵ مهر، ۱۳۹۶ | 11:29
فراگامی تازه در ساخت مغز مصنوعی: نخستین نورون مصنوعی با قابلیت تشخیص صدا ساخته شد

دانشمندان برای نخستین بار موفق به ساخت نانونرونی شدند که قادر به تشخیص اعداد بیان شده توسط افراد مختلف است.

به گزارش دیده بان علم ایران، نانونرون ساخته شده توسط تیم تحقیقاتی بین المللی از فرانسه، ژاپن و آمریکا، نخستین نانونرون مصنوعی است که می‌تواند اعداد بیان شده توسط افراد مختلف را با دقت ۹۹٫۶ درصد شناسایی کند.

الگوریتم مورد استفاده در این فناوری به گونه‌ای طراحی شده که می‌توان از آن برای تشخیص صدا و تصویر استفاده کرد. اجرای برنامه‌های هوش مصنوعی روی رایانه های رایج نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد به‌‌طوری که میزان مصرف انرژی آن ۱۰ هزار برابر بیشتر از مغز انسان است. برای کاهش میزان انرژی مورد نیاز، باید از مغز انسان الهام گرفت، از این رو محققان به‌دنبال تقلید از سیناپس‌ها و نرون‌های مغزی هستند

تا پیش از این، نانونرونی که پایدار باشد و بتواند با اعتماد بالا اطلاعات را پردازش کند، تولید نشده بود.

در این فناوری از نوسانگر مغناطیسی پایدار استفاده شده است. هر چرخش این نانوقطب‌نما، خروجی الکتریکی ایجاد می‌کند که شبیه به پالس‌های الکتریکی نرون‌ها زیستی است. در طول چند سال آینده، نانونرون‌ها می‌توانند منجر به سیناپس‌های مصنوعی شده و به‌صورت زنده اطلاعات را آنالیز کنند.

این پروژه ماحصل همکاری آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مختلف است و هدف نهایی آن نیز ساخت تراشه‌های بسیار کوچک با مصرف انرژی پایین است، تراشه‌هایی که هوشمند بوده و می‌توانند موقعیت پیرامون را شناسایی کرده و بهترین پاسخ را نسبت به محرک‌های خارجی بدهند. از این فناوری می‌توان برای تولید خودروهای خودران یا روبات‌های هوشمند استفاده کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *