پنج شنبه، ۱۴ آذر، ۱۳۹۸ | Thursday, 5 December , 2019

نخستین دانش‌آموخته ارشد مهندسی ساختمان‌های هوشمند «تربیت مدرس» از چه دفاع کرد؟

نسخه قابل پرینت کد خبر:28071
سه شنبه، ۱۱ مهر، ۱۳۹۶ | 14:32
نخستین دانش‌آموخته ارشد مهندسی ساختمان‌های هوشمند «تربیت مدرس» از چه دفاع کرد؟

سمانه کاظمی به عنوان نخستین دانش آموخته رشته مهندسی ساختمان های هوشمند دانشگاه تربیت مدرس از پایان نامه خود در مقطع کارشناسی ارشد با درجه ی عالی دفاع کرد.

به گزارش دیده بان علم ایران دکتر صادق دردائی مدیر گروه فناوری های نوین در مهندسی عمران و معماری دانشگاه در خصوص راه اندازی دوره کارشناسی ارشد مهندسی ساختمان های هوشمند گفت: دوره کارشناسی ارشد مهندسی ساختمان های هوشمند دوره ای میان رشته ای است که در قالب نظام آموزش عالی با استفاده از فناوری های نوین حوزه علوم پایه و مهندسی طراحی گردیده است. این رشته برای اولین بار در ایران توسط دانشگاه تربیت مدرس برنامه ریزی و اجرا شد و در سال ۱۳۹۴ در مقطع کارشناسی ارشد و در دانشکده فناوری های برتر دانشجو پذیرفت.
وی افزود: دانش آموختگان دوره کارشناسی رشته مهندسی از جمله مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی پلیمر و مهندسی مواد می توانند در این رشته در صورت قبولی در آزمون کارشناسی ارشد، پذیرش شوند.
دکتر دردائی در تشریح اهمیت این رشته ی جدید دانشگاهی اظهار داشت: با توجه به اهمیت هوشمند سازی و گستردگی و جایگاه فناوری های نوین میان رشته ای در دنیا و لزوم استفاده علمی و کاربردی از آن در صنعت ساختمان به عنوان گسترده ترین صنعت کشور و همچنین به دلیل اهمیت تحقیقات کاربردی در ارتقاء کیفی صنعت ساختمان ایران، تأسیس این رشته در دانشگاه های پیشتاز در توسعه تحصیلات تکمیلی و با هدف رقابت در فناوری های نو در سطح ملی و بین اللمللی و کاربردی کردن علوم و فنون جدید اجتناب ناپذیر بوده است.
سرپرست معاونت آموزشی دانشکده فناوری های برتر دانشگاه ادامه داد: در حال حاضر این رشته در کشورهای پیشرفته دنیا وجود دارد و پژوهش های بسیاری در دانشگاه های معتبر جهان در زمینه این رشته و در راستای کاربردی کردن فناوری های هوشمند در صنعت ساختمان در حال انجام است.
سمانه کاظمی در توضیح موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد خود گفت: موضوع این پژوهش در ارتباط با ارزیابی تأثیر هوشمند سازی ساختمان ها و عایق سای آن ها بر کاهش مصرف انرژی است. به این علت که حدود ۴۰درصد از تقاضای انرژی در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد، ارائه گزینه هایی برای کاهش انرژی مصرفی این ساختمان ها بسیار حائز اهمیت است و برای تصمیم گیری در مورد بکارگیری فناوری های جدید در این راستا نیاز به تحلیل اقتصادی می باشد که در این پژوهش مورد توجه قرار گرفت. این پژوهش ماهیت بین رشته ای دارد و از آنجایی که موضوعات بکار رفته در آن در کشورمان نوظهور و در حال گسترش است، بسیاری از تلفیق ها و تحلیل ها در این مطالعه، در ایران یا مورد بررسی نبوده اند یا به ندرت به آنها توجه شده است.
گفتنی است سمانه کاظمی به عنوان نخستین دانش آموخته رشته مهندسی ساختمان های هوشمند، ۲۹ شهریورماه از پایان نامه کارشناسی ارشد خود با موضوع ارزیابی فنی و اقتصادی ساختمان های هوشمند از جنبه های مصالح و سیستم مدیریت ساختمان با رویکرد کاهش مصرف انرژی به کمک BIM با راهنمایی دکتر فرهاد دانشجو و دکتر محسنعلی شایانفر دفاع کرد. وی مقطع کارشناسی خود را در رشته مهندسی عمران گذرانده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *