پنج شنبه، ۱۲ تیر، ۱۳۹۹ | Thursday, 2 July , 2020

درمان ناباروری مردان با سلول‌های بنیادی در کشور به مرحله بالینی رسید

نسخه قابل پرینت کد خبر:27648
یکشنبه، ۲ مهر، ۱۳۹۶ | 14:26
درمان ناباروری مردان با سلول‌های بنیادی در کشور به مرحله بالینی رسید

مرحله نخست کارآزمایی بالینی درمان ناباروری مردان با استفاده از سلول‌های بنیادی آغاز شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران به گفته دکتر منصوره موحدین از مجریان طرح درمان ناباروری مردان با استفاده از سلول‌های بنیادی که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های سلول‌های بنیادی در حال اجراست، بخشی از ناباروری مردان به علت عدم تولید اسپرم در بیضه ناشی از عوامل ژنتیکی یا محیطی است.

وی با اشاره به این که ۸۵ درصد مبتلایان سرطان که در در دوران قبل از بلوغ به سر می‌برند در بزرگسالی نابارور می‌شوند، افزود: بهترین روش جبران این مشکل، ذخیره بافت بیضه و فریز آن است تا پس از ازدواج فرد در بزرگسالی، به بيضه پیوند زده شود.

موحدین گفت: ما بيش از ۱۰ سال است که مطالعات را بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام داده و در یک مدل طراحی شده و حذف اسپرم در فرایند شیمی‌درمانی موش‌ها، پس از پيوند سلولهاي بنيادي اسپرماتوگونيا ، شاهد فرایند اسپرم زایی در موش‌ها بودیم و اکنون آزمایشاتی انسانی این مطالعات آغاز شده است.


عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، لازمه ورود بیماران بزرگسالان متاهل به این طرح آزمایشی را تطبیق شرایط با الگوهای مورد نیاز عنوان کرد و افزود: داوطلبان دو جراحی سرپایی شامل نمونه‌برداری از بیضه و جداسازی سلول بنیادی و تکثیر و سپس پیوند سلول‌های جدا شده به بیضه را خواهند داشت و پس از ۶ تا ۹ ماه انتظار فرایند اسپرم‌زایی در فرد، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته این محقق، در مرحله دوم، آزمایشات انسانی، بر روی سه برابر تعداد کنونی صورت می‌گیرد.

موحدین، تاکید کرد: افراد تحت آزمایش، هزینه ای نمی‌پردازند و بیمه مسئولیت مدنی هم خواهند داشت  تا اگر به خاطر طرح آسیبی دیدند از طریق بیمه جبران شود. 

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. با عرض سلام و خسته نباشيد
    بنده مشكل آزواسپرمي دارم،زندگيم در خطره،عاجزانه خواهشمندم در صورت امكان روي بنده هم آزمايش شود،اين آخرين اميد بنده براي حفظ زندگيم هستش.بيصبرانه منتظر خبرهاي جديد در مورد پيشرفت أين علم هستم.

  2. سلام من همسرم آزواسپرمیه حاضره داوطلب بشه واسه هرتحقیقی توروخداکمکم کنیدزندگیم داره ازهم میپاشه

  3. زندگی من واقعا داره از هم میپاشه کمکمون کنید ممنونم فقط بخاطر خدا

  4. سلام من هم آزوسپرمی غیر انسدادی دارم.من هم داوطلب این طرح هستم.