سه شنبه، ۶ خرداد، ۱۳۹۹ | Tuesday, 26 May , 2020

عرصه‌ای جدید در علم پزشکی: ژن‌درمانی سرطان خون مقاوم با «داروی زنده»

نسخه قابل پرینت کد خبر:26632
یکشنبه، ۱۹ شهریور، ۱۳۹۶ | 10:35
عرصه‌ای جدید در علم پزشکی: ژن‌درمانی سرطان خون مقاوم با «داروی زنده»

“کیمریا” نام تجاری یک روش درمان بیماران مبتلا به سرطان خون از نوع لوکمی حاد لنفوئیدی است که سازمان غذا و دارو آمریکا پس از صدور مجوز این روش درمانی، از تصمیم خود به عنوان “یک لحظه تاریخی” در علم پزشکی یاد کرده و گفته اکنون علم پزشکی برای درمان سرطان “وارد عرصه جدیدی” شده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران شرکت ارایه کننده این روش درمانی که هم اکنون خدمات آن را در ازای ۴۷۵ هزار دلار (یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان) ارایه می‌دهد، مدعی است در ۸۳ درصد موارد مبتلایان به لوکمی حاد لنفوئیدی را “کاملا” درمان می‌کند.

پزشکان با استقبال از تایید این روش درمانی در آمریکا، آن را یگ گام بسیار مسرت‌بخش در درمان سرطان خوانده‌اند.

در این روش، متخصصان برخلاف روش‌های معمول شیمی درمانی یا جراحی که برای همه بیماران یکسان تجویز می‌شود، برای هر بیمار داروی ویژه‌ای تهیه می‌کنند که بر مبنای مشخصات سیستم ایمنی بدن او آماده شده است.

محلول مورد نظر در این روش درمانی که “داروی زنده” نام گرفته با استفاده از استخراج گلبول‌های سفید بیمار و سپس بازطراحی ژنتیکی آنها تهیه می‌شود؛ به طوری که بعد از بازگشت به بدن بیمار شروع به از بین بردن سلول‌های سرطانی می‌کند.

این سلول‌های “سرطان‌کُش” به لحاظ ژنتیکی طوری بازطراحی می‌شوند که به محض مواجهه با سلول‌های سرطانی تکثیر می‌شوند و بدین ترتیب توده سرطانی را از بین می‌برند.

دکتر اسکات گاتلیب از سازمان غذا و دارو آمریکا گفته است: “ما در زمینه ابداع روش‌های درمانی پزشکی وارد مرحله جدیدی می‌شویم که به درمانگران این توانایی را می‌دهد با توانمند کردن و برنامه‌ریزی دوباره سلول‌های خود بیمار، سرطان مرگبار او را درمان کنند.”

به گفته او، فناوری‌ها جدید چون ژن و سلول درمانی پتانسیل این را دارند که علم پزشکی را دگرگون کنند و می‌توانند ما را در آستانه ورود به عصری کنند که بتوانیم بیماری‌های مهلک و لاعلاج را کنترل و حتی به طور کامل درمان کنیم.

این روش درمانی جدید مخصوص بیمارانی است که به درمان‌های رایج پاسخ ندهند.

دکتر استفان گروپ که برای نخستین بار با استفاده از همین روش یک کودک را در بیمارستان شهر فلادلفیا درمان کرده می‌گوید “بی‌نهایت هیجان‌زده” شده است.

او گفته: “تاکنون هیچ چیزی شبیه به این روش درمانی ندیده است.”

نخستین بیماری که با این روش درمان شده، در حالی کیمریا را دریافت کرده که رو به مرگ بوده اما اکنون حدود ۵ سال است که رها از سرطان زندگی می‌کند.

از میان ۶۳ بیماری که با این روش تحت مداوا قرار گرفته‌اند، سرطان ۸۳ درصد از آنها طی سه ماه کاملا متوقف شده و پزشکان همچنان داده‌های مربوط به وضعیت سلامتی را تحت نظر دارند.

با وجود این، کیمریا که نام پزشکی آن روش کار-تی (CAR-T) است بدون خطر هم نیست. استفاده از این روش می‌تواند به سندروم آزادسازی سیتوکین منجر شود؛ سیتوکین نوعی پروتئین است که افزایش آن می‌تواند خطرناک باشد اما پزشکان می‌گویند این عارضه جانبی با دارو قابل کنترل است.

اگرچه هم اکنون روش CAR-T بیشتر برای درمان سرطان خون به کار گرفته می‌شود اما توانایی آن را دارد که برای انواع دیگر سرطان‌ها هم استفاده شود.

دکتر دیوید مالونی، مدیر بخش درمانی ایمنی سلولی در مرکز مطالعات سرطان فرد هاچینسون گفته تصمیم سازمان غذا و دارو آمریکا در تایید روش CAR-T “سنگ‌بنای” ورود به یک عصر جدید است. ما معتقدیم این تنها آغاز کار است و به زودی درمان‌های فراوانی که بر اساس روش‌های جدید ایمونوتراپی شکل خواهد گرفت”.

به نوشته سایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرطان مدتی است که به عنوان یک روش مهم در میان درمان‌های مدرن سرطان کارآیی خود را نشان داده است. دسته‌ای از داروها هم اکنون در نقاط مختلف جهان به کار گرفته می‌شوند که پس از تجویز اصطلاحا سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول‌های سرطانی را “افسارگریخته” می‌کنند.

روش درمانی CAR-T که یک گام جلوتر می‌رود و برنامه سیستم دفاعی بدن را “بازبرنامه‌نویسی” می‌کند؛ هنوز در مراحل اولیه خود است و به گفته پروفسور پیتر جانسون، رئیس کلینیک خیریه تحقیقات درمان سرطان بریتانیا  تایید نخستین سلول درمانی که به لحاظ ژنتیکی اصلاح شده، یک گام هیجان‌انگیز به سوی آینده است. هنوز چیزهای بسیاری است که باید بیاموزیم و دریابیم که چه طور به طور ایمن از این روش سود ببریم و بسیار مهم است که متوجه باشیم این تنها گام نخست است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *