جمعه، ۱ تیر، ۱۳۹۷ | Friday, 22 June , 2018

اختلال در تشخیص بوی دارچین، صابون و بنزین، زنگ خطر ابتلا به پارکینسون!

نسخه قابل پرینت کد خبر:26601
۱۶ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۳
اختلال در تشخیص بوی دارچین، صابون و بنزین، زنگ خطر ابتلا به پارکینسون!

یافته های محققان دانشگاه ایلتی میشیگان نشان داد می توان از کاهش توانایی در تشخیص رایحه صابون، دارچین یا بنزین می‌تواند یک شاخص اولیه برای شروع بیماری پارکینسون باشد.

به گزارش دیده بان علم ایران با این یافته که حاصل مطالعه ای طولانی روی نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ فرد سیاه پوست و سفیدپوست است پزشکان میتوانند پارکینسون را در مراحل اولیه تشخیص دهند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که کاهش احساس بویایی در فرد می‌تواند با مراحل اولیه بیماری آلزایمر مرتبط باشد.

مطالعه جدید که در طول بیش از ۱۰ سال انجام شده، بر توسعه بیماری پارکینسون در یک گروه چند نژادی متمرکز بوده است. طی این بررسی
هر یک از شرکت کنندگان با بوییدن ۱۲ رایحه معمول از دارچین و لیمو گرفته تا بنزین و صابون، مورد آزمایش قرار گرفتند.

پس از برچسب زدن هر شرکت‌کننده با حس بویایی ضعیف، متوسط ​​یا خوب بود، سلامت آنها به مدت یک دهه تحت نظارت قرار گرفت.

در نهایت ۴۲ نفر از افراد شرکت کننده در مطالعا به بیماری پارکینسون مبتلا شدند و کسانی که در ابتدای مطالعه احساس بویایی بدی داشتند، احتمال ابتلا به این بیماری در آنها پنج برابر بیشتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که این روند در ابتدا تنها در شرکت‌کنندگان سفیدپوست مشهود بود.

یکی از محققان این پژوهش اظهار کرد: ما هیچ ارتباط آماری معنی‌داری بین بوی بد و بیماری پارکینسون در سیاه‌پوستان مشاهده نکردیم، اما این امر ممکن است .

این مطالعه یک شاهد دیگر برای اثبات این نظریه است که بین ابتدای شروع بیماری‌هایی مانند پارکینسون و آلزایمر با کاهش حس بویایی فرد ارتباط قوی وجود دارد.

با این حال، نتایج این مطالعه می‌تواند نشان دهد که این همبستگی ممکن است پیچیده‌تر از آنچه که قبلا در نظر گرفته شده است، باشد.

با این حال تحقیقات بیشتری برای درک اینکه چگونه برخی از ویژگی‌های دیگر، مانند نژاد می‌تواند بر این نتایج تاثیر بگذارد، مورد نیاز است.

پژوهشگران در عین حال تاکید کرده اند قبل از این‌که از این روش برای غربالگری پارکینسون استفاده شود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *