چهارشنبه، ۲ اسفند، ۱۳۹۶ | Wednesday, 21 February , 2018

شعار هفته جهانی فضا اعلام شد: “کشف جهان­ های تازه در فضا”

نسخه قابل پرینت کد خبر:26482
۱۴ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۰:۱۵
شعار هفته جهانی فضا اعلام شد: “کشف جهان­ های تازه در فضا”
کشف جهان های تازه در فضا به عنوان شعار هفته جهانی فضا اعلام شد.
 به گزارش دیده بان علم ایران  هر سال انجمن هفته جهانی فضا (WSWA) موضوعی را برای هفته جهانی فضا (WSW) انتخاب می­ کند تا تمام فعالیت­ها و رویدادهای صورت گرفته در جهان را در این هفته (۴تا ۱۰ اکتبر) پیرامون این شعار برنامه ریزی کند. این انجمن شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۱۷ را “کشف جهان­ های تازه در فضا” اعلام کرده است.
موضوع هفته جهانی فضایی ۱۳۹۶ یک موضوع رو به جلو (انقلابی) است که به نظر می­ رسد برای الهام بخشیدن به جهان طرح شده است. این موضوع از نوع مأموریت های زیست نجومی نظیر New Horizons  (اولین مأموریت ناسا به پلوتو و کمربند کوئیپر) است که کانون توجه قرار می­ گیرند. شاهکار مهندسی نظیر فضاپیمای چند منظوره لاکهید مارتین (اولین فضاپیمای ناسا که برای تسهیل اکتشاف جهان های تازه در اعماق فضا برای دراز مدت طراحی شده است) و تلاش های بازیگران جدید فضایی نظیر Space X (از پروژه های  انقلابی فن آوری فضایی با هدف نهایی قادر ساختن انسان برای سکونت در سیاره­های دیگرنظیر مریخ) و نهادهای دیگر، به  اکتشاف و  استفاده از منابع فرازمینی، مانند فلزات از سیارک ها، آب از ماه، و انرژی خورشیدی نامحدود در مدار زمین چشم دارند.
از اولین مسابقه به قطب جنوب و اولین پرواز انفرادی در اقیانوس اطلس، تا بازکردن یک مسیر دریایی از اروپا به شرق، اکتشاف و ماجراهای آن برای ما به عنوان ساکنان سیاره زمین امری تعریف شده است. مراسم هفته جهانی فضا در سال ۱۳۹۶ راه هایی را برای بهبود دانش و آگاهی گسترده مردم از مزایای انکارنکردنی فناوری فضایی و کاربردهای آن باز خواهد نمود. این موضوع همچنین نشان می دهد که ظرفیت اکتشافات ما پایانی ندارد و آسمان محدودیتی برای خیل عظیم مشتاقان کشفیات فضایی ایجاد نمی کند.
به گفته دکتر تی اِمبی آگاناباجانت مدیر اجرایی WSWA، : موضوع امسال مشاجراتی را در خصوص اکتشافات آینده ما، چه روی ماه، مریخ یا حتی فراتر از آن ایجاد خواهد کرد و این موضوع الهام بخش سازمان­دهندگان رویدادهای فضایی خواهد شد تا رویدادهای مهیج اکتشافات فضایی را در مدارس، دانشگاه­ها، مراکز علمی، افلاک نماها، باشگاه­های نجوم، شرکت­ها و حتی موزه­ها ساماندهی کنند. هفته جهانی فضا ۱۳۹۶ با در نظر گرفتن طبیعت انسانی ما، که به دنبال اکتشافات و ماجراجویی است می­تواند بزرگ­تر از همیشه برگزار شود.”
هر کس از هر کجای جهان می تواند یک رویداد جهانی هفته فضا ایجاد کند. به گفته گوران نیکولاسویچ، مدیر عملیات WSWA ، : ” موضوع ۱۳۹۶ ما، راهنمای ایجاد رویدادهای فضایی به شمار  می­رود.  با این حال،WSWA  هر گونه رویداد مرتبط با فضا را که از ۱۲ تا۱۸ مهر صورت می­ گیرد، به عنوان یک رویداد رسمی در هفته جهانی فضا پذیرفته و ثبت نام می­ کند.”
انتهای پیام
به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *