جمعه، ۱ تیر، ۱۳۹۷ | Friday, 22 June , 2018

ایران ۳۱ درصد مقالات سلول‌های بنیادی خاورمیانه را تولید می‌کند

نسخه قابل پرینت کد خبر:26348
۱۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰
ایران ۳۱ درصد مقالات سلول‌های بنیادی خاورمیانه را تولید می‌کند

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی گفت: جمهوری اسلامی ایران با تولید ٣١ درصد مقالات سلول‌های بنیادی در منطقه خاورمیانه رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های در هجدهمین کنگره بین‌المللی پزشکی تولید مثل با بیان اینکه جمهوری إسلامی ایران پیشرفت‌های زیادی در حیطه سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی کسب کرده است رتبه ایران در تعداد انتشارات معتبر این حوزه را ۱۵ جهان ذکر کرد و آن را چشمگیر دانست.


حمیدیه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تولید ٣١ درصد از تمامی مقالات این حیطه در منطقه خاورمیانه رتبه اول را به خود اختصاص داده است.


به گفته دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی در زمینه کار آزمایی های بالینی کشورمان توانسته است با ٧٦ کارآزمایی در حوزه سلول‌های بنیادی جزو پیشتازان منطقه باشد. به طوریکه تا کنون ٥١ کارآزمایی اختتام یافته و ٢٥ کارآزمایی بالینی فعال با شرکت حدود ۲۳۰۰ بیمار ثبت شده است.


وی توضیح داد: باعلاقمندی بسیاری از دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی به حوزه سلول‌های بنیادی اکنون ٤٤ مرکز تحقیقاتی در این زمینه فعالیت دارند. همچنین بیش از ٤٦٠ محقق، ٣٠٠ عضو هئیت علمی دانشگاه و همچنین دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این مراکز مشغول پژوهش هستند.


حمیدیه با اشاره به این موضوع که تعداد پروژه‌های مورد حمایت ستاد سلول‌های بنیادی در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، گفت:تعداد پروژه‌های مورد حمایت از ۳۸ پروژه در سال ٢٠١٣ به ١٢٠ پروژه در سال ٢٠١٦ رسیده است. تعداد مراکز پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز که در دو سال قبل تنها ٦ مرکز بود به ١٦مرکز افزایش یافته و طَی این مدت ٩ مرکز پذیره نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز فعال شده‌اند.


وی یکی از دستاوردهای مهم چندساله اخیر کشور در جهت گسترش فناوری‌های سلول‌های بنیادی را تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان  دانست و بیان کرد:تعداد این شرکتها در سال ٩٢ تنها دو شرکت بود که به ٥٦ شرکت در سال ٩٦ رسیده است. در حال حاضر ٤ انستیتو سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در کشور فعال هستند که اولین آنها پژوهشگاه رویان بوده که در زمینه سلول‌های بنیادی رویانی، سلول‌های بنیادی  پرتوان القایی، سلول‌های بنیادی جنسی، سلول‌های بنیادی بند ناف و تمامی انواع سلول‌های بنیادی  از ۱۵ سال گذشته فعالیت خود را آغاز کرد.

حمیدیه در پایان اعلام کرد که بزودی فناوری‌های  پیشرفته مهندسی بافت و همچنین ارگان‌های مینیاتوری از سلول‌های بنیادی بالغین جهت غربالگری داروهای نوین و گران‌قیمت در دسترس قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *