پنج شنبه، ۲۸ دی، ۱۳۹۶ | Thursday, 18 January , 2018

وزیر ارتباطات: استاندارد تأخیر ارسال اطلاعات در فناوری ۵G  یک میلی‌ثانیه است!

کد خبر: 25874 نسخه قابل پرینت
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۲:۴۵
وزیر ارتباطات: استاندارد تأخیر ارسال اطلاعات در فناوری ۵G  یک میلی‌ثانیه است!

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : وزارت ارتباطات با هر امکانی که در اختیار دارد از توسعه در حوزه پژوهش های کوانتومی در کشور، حمایت می‌کند.

به گزارش دیده بان علم ایران مهندس آذری جهرمی در همایش ملی فناوری کوانتومی که در سازمان انرژی اتمی برگزار شد با اشاره به اینکه دنیا در حال تحول و تغییر به وسیله فناوری ۵G است ، تاکید کرد : ۵G زیرساخت اساسی فناوری اینترنت اشیا است که همه چیز را به شبکه های ارتباطی و فناوری متصل می کند و با این فناوری آینده نسل بشر دچار تغییر و تحولات گوناگونی می شود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد : فناوری  اینترنت اشیا منابع را بهینه می کند و هوشمند سازی به تمام عرصه های زندگی بشر وارد می شود و صنعت ، اقتصاد ، کشاورزی و سبک زندگی انسان ها را متحول می کند .

وی با بیان اینکه امروزه دنیا در حال ورود به این عرصه است ، گفت : در بسیاری از کشورهای دنیا مدل های مفهومی درباره اینترنت اشیا توسعه پیدا کرده و در کشاورزی و صنعت نوشیدنی ها،  برای سلامتی انسان تاثیر بسیاری داشته است.

مهندس آذری جهرمی با اشاره به این که با این فناوری، سنسورهای بسیاری وارد زندگی انسان می شود ، اظهار داشت : سبک زندگی ، مدل اقتصادی و توسعه کشورها تحت تاثیر فناوری اینترنت اشیا قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد : امروز هیچ فناوری مانند فناوری اطلاعات و فضای مجازی زندگی بشر را متحول نکرده است و اثرات اجتماعی، فرهنگی و  اقتصادی این تحول، در زندگی بشر، به راحتی مشاهده می شود.

 وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات ، با بیان این که ما در ایران تا حدودی در استفاده از تکنولوِِژی خود را به سطح دنیا رسانده ایم ، خاطر نشان کرد : اما در حوزه تولید هنوز با دنیا فاصله داریم و ضرورت دارد که در این حوزه به تراز نخست دنیا برسیم، چراکه بنا بر آمار ۸۰ درصد ارایه خدمات در دنیا به سمت فضای مجازی می‌رود و باعث ایجاد اقتصاد بزرگی می‌شود که می تواند راه حل مشکلات ما در عرصه اشتغال ، اجتماع و فرهنگ باشد.

وی  ادامه داد : به عنوان یک مثال کوچک ، رانندگی هوشمند و اتوماتیک از شاخص های مهم نسل آینده است که خودروها بدون راننده در جاده ها حرکت می کنند و این کار نیازمند هوشمند شدن جاده ها ، وسایل ارتباطی و وجود یک بستر ارتباطی با حداقل تاخیر است.

مهندس آذری جهرمی ، افزود :  استاندارد تاخیر در ارسال اطلاعات در فناوری ۵G  یک میلی ثانیه است که این امکان فقط با تکنولوژی های نوین  فراهم می شود و یکی از این تکنولوژی ها کوانتوم است که به علم انتقال اطلاعات بین فواصل می پردازد.

وی ، یکی دیگر از موضوعات موثر در این حوزه را ثبت و ضبط همه احوالات و رفتارهای انسان در عرصه فضای مجازی عنوان کرد و گفت : به طور مثال مصارف مربوط به برق ، آب ، گاز و وضعیت سطح فشار خون افراد ، برنامه تلویزیونی در حال پخش ، محتویات درون یخچال و محتویات غذایی که مصرف می کنیم ثبت و ضبط و حریم خصوصی افراد قابل دسترسی می شود و در این جا بحث رمزگذاری اطلاعات مطرح است که اتصال جدی به بحث کوانتوم دارد و بسیار  تاثیرگذار است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، انتخاب این تکنولوژی و پرداختن به آن در کشور را دقیق و درست دانست و افزود : ضرورت دارد از این عرصه به عنوان یک فناوری زیرساختی  حمایت و استفاده از آن را تبیین کنیم و با ایجاد ارتباط با موسسات بین المللی در این حوزه بتوانیم از این ظرفیت برای توسعه اقتصاد در ایران نیز استفاده کنیم.

وی تاکید کرد : در این مرحله ما تازه وارد این حوزه شده ایم و کشورهایی وجود دارند که رابطه خوبی نیز با ما دارند و می توانیم با مراکز تحقیقاتی مشترک موضوعات توسعه تکنولوژی را به پیش بریم و ما هم به عنوان وزارت ارتباطات با هر امکانی که در اختیار و توان ما باشد در حوزه های پژوهشی قطعا حمایت می کنیم .

مهندس آذری جهرمی به همکاری پژوهشگران وزارت ارتباطات با سازمان انرژی اتمی دراین حوزه اشاره کرد و گفت : امیدوارم با این همکاری و همبستگی بتوانیم به توسعه این فناوری در کشور کمک  کنیم و این تکنولوژی یکی از پایه های فناوری اصلی ما در کشور شود.

انتهای پیام

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan