شنبه، ۴ آذر، ۱۳۹۶ | Saturday, 25 November , 2017

سیستم کنترل گاورنر دیجیتال توربین نیروگاه آبی بومی‌سازی شد

کد خبر: 25853 نسخه قابل پرینت
۰۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۳
سیستم کنترل گاورنر دیجیتال توربین نیروگاه آبی بومی‌سازی شد

فناوران کشور موفق به ساخت نمونه صنعتی سیستم کنترل گاورنر دیجیتال توربین نیروگاه آبی شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران همایون پورناجی مجری پروژه “طراحی و ساخت نمونه صنعتی سیستم کنترل گاورنر دیجیتال توربین نیروگاه آبی” درباره این پروژه اظهار کرد: این سیستم همانند قلب یک نیروگاه آبی است و وظیفه کنترل سرعت توربین و مقدار توان تولیدی نیروگاه را دارد. طراحی و ساخت این سیستم با موفقیت انجام شده است و در حال حاضر مراحل نصب آن سپری می شود.


وی ادامه داد: با راه‌اندازی یک نیروگاه آبی با توجه به ساختار سیم پیچی موجود در ژنراتور سرعت باید به دور مشخصی برسد تا بتوان آن را به شبکه متصل کرد. این سیستم سرعت توربین را با دریچه های آب ورودی تنظیم می کند تا سرعت به نقطه مد نظر با دقت بالا برسد. بنابراین راه اندازی نیروگاه آبی را می توان از کارکردهای این سیستم دانست.


پورناجی همچنین عنوان کرد: کنترل توان تولیدی نیروگاه آبی نیز از کارکردهای دیگر این سیستم است. با توجه به میزان برق تولیدی دستگاه با کنترل سیستم های هیدرولیک و مدارها مقدار آب ورودی را تنظیم می کند تا بر این اساس ژنراتور میزان برق مورد نیاز را تولید کند. این سیستم در هر دو نیروگاه آبی کوچک و بزرگ کاربرد دارد.


وی با اشاره به این که طراحی سیستم نیاز به واردات آن از سایر کشورها را مرتفع کرده است گفت: سیستم برای نخستین بار توسط شرکتی ایرانی ساخته می شود و پیش از این برای رفع نیاز کشور آن را از شرکت های اروپایی و امریکایی خریداری و به داخل کشور وارد می کردند. از آنجایی که این سیستم دارای فناوری روز است هزینه نسبتا زیادی دارد اما با بومی سازی آن و استفاده از قطعات تولید داخلی با هزینه کمتر می توان آن را ساخت. همچنین اشتغالزایی یکی دیگر از مزیت های تولید این دستگاه است. از سویی تحریم ها باعث شده بود تا دستگاه های خارجی در کشورمان پشتیبانی نداشته باشند و نیروگاه هایی نیز به دلیل نبود این دستگاه قادر به فعالیت نبودند اما با این اقدام این مشکلات مرتفع شد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan