جمعه، ۱ تیر، ۱۳۹۷ | Friday, 22 June , 2018

مزین شدن تقویم دانشگاهی ایران به روز «زنان در علم»/ بنیانگذاری جایزه ملی «مریم میرزاخانی» برای برترین‌های علوم پایه

نسخه قابل پرینت کد خبر:25276
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۳۴
مزین شدن تقویم دانشگاهی ایران به روز «زنان در علم»/ بنیانگذاری جایزه ملی «مریم میرزاخانی» برای برترین‌های علوم پایه
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه‌ریزی برای اعطای جایزه ملی پروفسور مریم میرزاخانی در علوم پایه گفت: نامگذاری یک روز در تقویم دانشگاهی به نام “روز زنان در علم” از برنامه های وزارت علوم برای تکریم زنان دانشگاهی است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر محمد فرهادی در اولین دوره اعطای جایزه زنان در علم گفت: این جشنواره علمی توسط حوزه مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده و با همکاری سایر سازمانهای علمی و فناوری بنیانگذاری شده است و در سال های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی محققان زن برتر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تکریم آنان اعلام کرد و افزود: بر این اساس پیشنهاد می‌شود که این جایزه در یک روز ثابت به صورت سالانه برگزار شود و بهتر است در تقویم دانشگاهی کشور، روز مشخصی برای معرفی زنان برگزیده در عرصه‌های علم و فناوری انتخاب شود.

وزیر علوم به حضور چشمگیر زنان در آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در مجموع ۶۰ درصد ورودی های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را دختران تشکیل می دهند و ۵۰ درصد ورودی دوره های تحصیلات تکمیلی نیز دختران هستند.

فرهادی با اشاره به اینکه ۱۷ درصد اعضای هیات علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را زنان تشکیل می دهند گفت: تحقیقی که در دانشگاه علامه طباطبایی در مقاطع زمانی‌ سال‌های ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ انجام شده است نشان می دهد که جهش دختران و زنان در حوزه علوم و دانش‌ بسیار چشمگیر است و زنان در ۲۰ سال گذشته آگاه‌تر، بصیرتر‌، کو‌شاتر و پویا‌تر شده‌اند.

وزیر علوم گفت: طی تحقیقات انجام شده در سه دهه گذشته،زنان هیات علمی در سال ۱۳۷۰ اکثراً در مرتبه مربی بودند ولی خوشبختانه در دهه ۹۰ بیشتر آنها به مرتبه استادیاری ارتقا یافته اند.

دکتر فرهادی افزود: حضور زنان در کمیته‌ها و شوراهای‌ دانشگاهی نیز در سالهای اخیر بیشتر شده است.

وی با اشاره به اینکه برای رشد و تعالی زنان کشورمان به خصوص در حوزه‌های علمی‌ و پژوهشی‌ باید نکاتی مدنظر قرار گیرد گفت: زنان در هر مسئولیت علمی و اجتماعی که باشند‌ وظایف مادری و همسری‌ را در کنار سایر مسئولیت‌هایشان‌ به طور کامل انجام می‌دهند و اگرچه این توانایی‌ باعث افتخار است اما زنان در جهت حفظ حریم و حرمت‌ خانواده به حمایت‌ بیشتری در محل‌های کار نیاز دارند‌.

فرهادی در ادامه با اشاره به افتخارات مرحومه شادروان پروفسور مریم میرزاخانی و برنامه وزارت علوم برای بزرگداشت مقام علمی وی در آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی‌ اولین دانش‌آموزی بود که جایزه طلای المپیاد علمی را به خود اختصاص داد و سال ۲۰۰۵ در فهرست ۱۰ ذهن برتر جهان قرار گرفت.

وزیر علوم اظهار داشت: خوشبختانه حضور زنان و فعالیت آنان در عرصه‌های علمی بیش از پیش در دهه‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته است و در سه دهه مختلف جهش زنان در حوزه‌های علمی و دانشی چشمگیر‌ بوده است و تعدادی از دانشمندان ایرانی که در فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند از زنان هستند.

گفتنی است در اولین دوره جایزه زنان در علم ۱۶ نفر از زنان محقق و دانشگاهی جوایز خود را از دکتر فرهادی وزیر علوم، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و دکتر الهه حجازی مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده دریافت کردند.

برندگان نخستین جایزه زنان در علم :

گروه علوم پایه – پزشکی

دکتر اعظم ایرجی‌زاده از دانشگاه ساسکس در مقطع فوق دکتری/فیزیک سطح

افسانه صفوی از دانشگاه لیدز – انگلستان /فوق دکتری رشته شیمی تجزیه

دکتر سیده زهرا بطحایی از دانشگاه تهران/ مقطع دکتری تخصصی رشته بیوشیمی

هاجر ابراهیم نجف آبادی از پژوهشگاه دانش‌های بنیادی/ مقطع دکتری رشته فیزیک ذرات

لیلا آزادبخت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی/مقطع دکتری رشته علوم تغذیه

طوبی غضنفری از دانشگاه تربیت مدرس /مقطع دکتری رشته ایمونولوژی

برگزیدگان گروه فنی و مهندسی

ماهرخ شایسته از دانشگاه صنعتی امیرکبیر/ مقطع دکتری مهندسی برق

زهرا رنجبر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر/ مقطع دکتری مهندسی پلیمر

رویا دستجردی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر/مقطع دکتری تخصصی مهندسی شیمی نساجی

برگزیدگان گروه کشاورزی

زیبا جم زاد از دانشگاه لندن/مقطع دکتری گیاه شناسی

زهرا امام جمعه از دانشگاه بلز پاسکال فرانسه/مقطع دکتری مهندسی فرآیندهای غذایی

فاطمه سفیدکن

محبت محبی از دانشگاه فردوسی مشهد/مقطع دکتری تخصصی دانشگاه فردوسی مشهد

برگزیدگان گروه علوم انسانی

شمس‌السادات زاهدی از دانشگاه کلر مانت/دکتری مدیریت

منیژه قهرودی تالی از دانشگاه تهران/مقطع دکتری ژئومورفولوژی

برگزیدگان هنر

مهناز شایسته فر از دانشگاه تربیت مدرس/ مقطع دکتری رشته هنر اسلامی

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *