سه شنبه، ۲۶ تیر، ۱۳۹۷ | Tuesday, 17 July , 2018

رییس مرکز ملی فضایی پیشنهاد کرد: واگذاری ماموریت ماهواره های بزرگ به شبکه ریزماهواره‌های ارزان

نسخه قابل پرینت کد خبر:25273
۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۹
رییس مرکز ملی فضایی پیشنهاد کرد: واگذاری ماموریت ماهواره های بزرگ به شبکه ریزماهواره‌های ارزان

رییس مرکز ملی فضایی ایران از جایگاه مناسب ایران در صنعت ریزماهواره‌ها خبر داد و بر توجه به این حوزه تاکید کرد.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر منوچهر منطقی در خصوص جایگاه ایران در زمینه تولید ریزماهواره‌ها، گفت: بحث میکروماهواره ها موضوع جدیدی برای ایران نیست و پایه های دانش و فناوری در این زمینه را در بخش شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها ایجاد کرده ایم.

وی افزود: کافی است که سمت و سوی تخصصی مناسبی برای این صنعت تعیین شود تا بتوانیم ریز ماهواره های ارزان قیمت را در کشور تولید کنیم.

به گفته منطقی، شبکه سازی بین ماهواره ها ضروری است تا با این کار، نیازهای اقتصادی را توسط این شبکه تامین کنیم.

وی همچنین بیان کرد: هم اکنون کشور ما در صنعت میکروماهواره ها در جایگاه خوبی قرار دارد و از نظر پایه های دانشی و نیروهای متخصص غنی هستیم.

منطقی در ادامه گفت: معمولا ریزماهواره ها توسط دانشگاه ها طراحی می شود که در حال حاضر شش دانشگاه به طور تخصصی و با تسلط کامل بر روی پروژه های متعدد ماهواره ای کار می کنند.

رییس مرکز ملی فضایی ایران با اشاره به اینکه در این شش دانشگاه، ۳ پایه محصول ملی را تعریف کرده ایم، اظهارکرد: هر کدام از این دانشگاه ها، خدمات قابل ملاحظه ای را ارائه می دهند.

رییس مرکز ملی فضایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود، تصریح کرد: از مزیت های ریز ماهواره ها این است که تولید با سرعت بالایی پیش می رود و از هزینه ها کاسته می شود؛ چرا که ما از تولید یک ماهواره بزرگ به تعداد زیادی ماهواره کوچک و مشابه می رسیم. در واقع می توان یک تولید سریالی در این زمینه راه اندازی کرد.

وی معتقد است که در ماهواره های کوچکتر می توان کارایی ماهواره های بزرگتر را داشت.

به گفته منطقی، می توانیم با شبکه ۲۴ ماهواره ۱۰۰ کیلوگرمی همان نتیجه را بگیریم که از ماهواره ۷/۲ تن می گیریم. چشم انداز دنیا در دو دهه آینده به این سمت پیش می رود که افراد می توانند ماهواره شخصی داشته باشند و بوسیله موبایل خود آن را کنترل کنند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *