دوشنبه، ۱ مرداد، ۱۳۹۷ | Monday, 23 July , 2018

نقشه زمین‌شناسی و گسل های کف بستر سراسر خلیج فارس تهیه شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:24922
۲۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۳۱
نقشه زمین‌شناسی و گسل های کف بستر سراسر خلیج فارس تهیه شد

معاون مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران از تهیه نقشه زمین‌شناسی و گسل های کف بستر سراسر خلیج فارس توسط کارشناسان این مدیریت خبر داد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، بهمن سلیمانی گفت: این نقشه با استفاده از اطلاعات چاه های اکتشافی حفاری شده و تفسیر خطوط لرزه نگاری ژئوفیزیکی، تهیه شده است.

مدیر طرح اکتشاف خلیج فارس ادامه داد: با توجه به تعداد زیاد چاه های اکتشافی حفاری شده در خلیج فارس، نخستین نقشه گسترش سازند زمین شناسی در زیر رسوبات زمان حاضر کف بستر خلیج فارس، در مقیاس یک به یک میلیون و با استفاده از اطلاعات چاه های حفاری شده مربوط به اولین واحد زمین شناسی حفاری شده در چاه‌های اکتشافی تهیه شده است که گسل ها و شکستگی های موجود در کف بستر خلیج فارس بر پایه اطلاعات تفسیر شده لرزه نگاری ژئوفیزیکی به صورت یک لایه اطلاعاتی به آن اضافه شده است.

سلیمانی، عدم پراکندگی یکسان چاه ها را یکی از چالش های اصلی تهیه نقشه زمین شناسی در سراسر خلیج فارس خواند و گفت: برای تکمیل نقشه در حد فاصل چاه ها با فواصل زیاد، از روش میانیابی استفاده شده است.
با وجود محدودیت‌ها و عدم برخی قطعیت‌ها، نقشه تهیه شده می تواند در زمینه‌های مختلف از جمله مطالعات زمین شناسی دریایی مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار کرد: طرح اکتشاف خلیج فارس مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، تهیه نقشه از گسترش نخستین سازند زمین شناسی و گسل ها در زیر رسوبات عهد حاضر کف بستر خلیج فارس با استفاده از تلفیق و تفسیر افق های کم عمق درخطوط لرزه‌ای و چاه‌های توسعه ای و تولیدی ناحیه با مقیاس بزرگتر را در برنامه آتی خود دارد.

نقشه های زمین شناسی، بسته به نیاز و در مقیاس های مختلف تهیه می شوند که از جمله اطلاعات پایه ای به شمار رفته و در زمینه‌های گوناگون شامل زلزله ها با شناخت دقیق گسل ها، صنایع نفت، معدن، عمران، راه، راه آهن، خطوط انتقال انرژی، مکان یابی ساختارهای بزرگ (‌سد، پالایشگاه، نیروگاه و تاسیسات بزرگ) و توسعه شهری، کاربرد گسترده‌ای دارند.

نقشه های زمین شناسی استاندارد کشوری در ایران به طور عمده توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در مقیاس های گوناگون تهیه شده اند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *