دیده بان علم ایران

یکشنبه، ۳۰ مهر، ۱۳۹۶ | Sunday, 22 October , 2017

پنج خواسته اصلی رؤسای دانشگاه‌های ایران از وزیر علوم آینده اعلام شد/باب رانت‌خواهی در بهره‌گیری از تقاضای اجتماعی ورود به آموزش عالی بسته شود!

کد خبر: 24687 نسخه قابل پرینت
۱۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۴۲
پنج خواسته اصلی رؤسای دانشگاه‌های ایران از وزیر علوم آینده اعلام شد/باب رانت‌خواهی در بهره‌گیری از تقاضای اجتماعی ورود به آموزش عالی بسته شود!

رؤسای دانشگاه‌ها ،‌ مراکز آموزش عالی ، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در بیانیه هشتاد و ششمین اجلاس سراسری، پنج خواسته اصلی خود از وزیر علوم آینده را اعلام کردند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران در این اجلاس عملکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور در دولت یازدهم مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و نگاهی هم به برنامه‌های آینده مبتنی بر احکام برنامه ششم توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران داشت.

روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در بند نخست  این بیانیه تصریح کردند:  تشکیل دولت دوازدهم، به پشتوانه آرای اکثریت انتخاب کنندگان و تنفیذ رهبر معظم انقلاب، رویدادی مبارک و نویدبخش تحولی اساسی در تدبیر امور کشور با رویکرد تحقق منافع ملی در چار چوب اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر توسعه علمی کشور است. روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور این رویداد تاریخی را به فال نیک می‌گیرند و تبریکات خالصانه خود را به حضور رئیس‌جمهور محترم و هیات وزیران منتخب ابراز می‌دارند.

بیانیه می‌افزاید: شرکت کنندگان در اجلاس از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی می خواهند که با رای بالای خود به کابینه دولت دوازدهم، بالاخص به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری زمینه را برای تثبیت حاکمیت قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قانون احکام دائمی توسعه در جهت انسجام بخشی به سیاستگذاری، برنامه ریزی و امور اجرائی و جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع و به تبع آن سرعت بخشیدن به اجرای سند راهبردی آموزش عالی و توسعه علمی کشور فراهم سازند.

 شرکت کنندگان در اجلاس همچنین در این بیانیه،‌ مراتب قدرشناسی خود را از وزرای علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم، آقایان دکتر جعفر توفیقی، دکتر رضا فرجی دانا، دکتر محمد علی نجفی و دکتر محمد فرهادی ابراز می دارند و کوشش های اثربخش آنان، بویژه اقدامات دکتر محمد فرهادی را در خصوص تدوین و اجرای طرح آمایش و هدفمند ساختن توسعه آموزش عالی، ساماندهی موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی، سطح بندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی و اصرار و ابرام بر ضرورت یکپارچه سازی معیارها و لوازم و پیش شرط های توسعه واحدها و رشته محل، به رغم فشار های بی حد بیرونی، ارج نهاده و بر تداوم این سیاست تاکید و تصریح دارند.

در ادامه، رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، پژوهشگاه ها و پارکهای فناوری، با آرزوی توفیق برای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت دوازدهم بر پنج خواسته خود از وی تاکید کردند:

۱- نسبت به حفظ و تثبیت جایگاه قانونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مبتنی بر قوانین خاص و عام موضوعه و جلوگیری از دخالت نهادهای غیر مسئول و تداخل و موازی کاری در امور مربوط اهتمام کرده و باب هرگونه تداخل در سیاستگذاری، برنامه ریزی و اجرا از یک سو و رانت خواهی در بهره گیری از تقاضای اجتماعی ورود به آموزش عالی از سوی دیگر، با هدف حفظ و تامین مصالح ملی مسدود کنند.

۲- با بهره‌گیری از اختیارات قانونی نسبت به عملیاتی کردن احکام برنامه ششم توسعه از طریق گسترش همکاری ها و تعاملات علمی بین المللی اقدام کند.

۳- با بهره گیری از ظرفیت های حقوقی قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و بازنگری در ترکیب، وظایف و کارکرد های هیات های امنا از یک سو و فعال سازی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از سوی دیگر، زمینه استفاده بیش از پیش دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، مراکز تحقیقاتی و فناوری را از اختیارات قانونی موجود فراهم سازند.

۴- اصلاح نظام سنجش و پذیرش دانشجو، بازنگری ساختار و فرایندهای جذب هیات علمی و تدوین و بازنگری برنامه های درسی دانشگاهی را در چارچوب سیاست های واگذاری اختیارات حوزه های ستادی به دانشگاه ها عملی کنند و همزمان تقویت و پیشبرد برنامه های نظارت و ارزیابی و تضمین کیفیت را در اولویت برنامه های اجرائی خود قرار دهند.

 ۵- اصلاح و روانسازی مقررات، رویه ها و شیوه نامه ها را با هدف پرهیز از کاغذ بازی های پر هزینه و وقت گیر، برداشتن دیوار های تصنعی بین دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی داخل و تسهیل برقراری ارتباط و همکاری علمی مشترک بین موسسه های داخل و مراکز علمی معتبر خارج در اولویت برنامه های خود قرار دهند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan