دوشنبه، ۲۵ تیر، ۱۳۹۷ | Monday, 16 July , 2018

بومی‌سازی فناوری رسوب‌زدایی پیشرفته توسط محققان کشور

نسخه قابل پرینت کد خبر:24174
۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۶
بومی‌سازی فناوری رسوب‌زدایی پیشرفته توسط محققان کشور

محققان کشور موفق به بومی‌سازی فناوری پیشرفته رسوب‌زدایی با استفاده از تجهیزات الکترونیکی شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران فناوری به گفته داوود صفایی،‌از مجریان این طرح فناورانه، با بومی‌سازی این فناوری، سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه استهلاک تأسیسات فراهم می‌شود. این فناوری علاوه بر مزیت نسبی بومی و کارایی بالاتر نسبت به فناوری‌های کشورهای توسعه‌یافته ، از نظر قیمت نیز در حدود یک بیستم بهای مشابه خارجی است و ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور ، به ایجاد اشتغال کمک می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت این طرح تولیدی در کشور گفت: این روش با ایجاد میدان انرژی نوسانی با استفاده از امواج رادیویی کم بسامد و با شکل امواج مربعی که فرکانس آن بین ۱۵۰۰ تا ۱۲۰،۰۰۰ بار در ثانیه مولکول‌های آب را به ارتعاش درمی‌آورد، ساختار بلوری و منظم کلسیم و منیزیم دچار تغییرات شده و ” کلسیت ” به “آراگونیت” تبدیل می‌شود.

وی در ادامه افزود: آراگونیت گونه‌ای از کربنات کلسیم است که در محلول به حالت معلق باقی می‌ماند و به سطح لوله‌ها و مخازن نمی‌چسبد ، بسامد و میدان‌های انرژی از لحاظ شکل و مقدار باید دقیق و حساب‌شده باشند تا دستگاه با کارایی مطلوب کار کند.

صفایی با اشاره به نحوه عملکرد سیستم طراحی‌شده گفت:  هنگام فعال شدن دستگاه دو اتفاق می‌افتد اول آنکه دستگاه، ذرات کوچکی را ایجاد می‌کند که به‌تدریج بزرگ‌تر می‌شوند و موجب پدیده ” توپ برفی” می‌شود. به‌این‌ترتیب بلورهای نرم و با چسبندگی اندک کلسیم کربنات به حالت معلق درمی‌آیند. به همین دلیل کلسیم حل‌شده و یون‌های بی‌کربنات از حالت  فوق اشباع  خارج می‌شوند.

این فعال حوزه فناور در ادامه گفت: دستگاه با شکستن پیوندهای هیدروژنی آب، مولکول‌های آن را آزاد می‌کند. مولکول‌های آزاد بیشتر، خاصیت انحلال‌پذیری آب را افزایش می‌دهند و بدین ترتیب محلول فوق اشباع آب و کربنات کلسیم، به حالت(( زیر اشباع  تبدیل‌شده و مانع از تشکیل بلورهای رسوبی می‌شوند.

صفایی با اشاره به اینکه  امواج تولیدشده توسط دستگاه، بی‌صدا و بی‌ضرر است گفت:  این دستگاه خواص فیزیکی و الکتریکی مولکول‌های کلسیم را به نحو مطلوب تغییر می‌دهند و با تغییر ایجادشده، چسبندگی مولکول‌های کلسیم به یکدیگر و به جدار لوله‌ها از بین رفته و این مولکول‌ها در آب به حالت معلق باقی می‌مانند. درنتیجه علاوه بر اینکه دیگر بر روی جدار لوله‌ها رسوب نمی‌نشیند، با افزایش خاصیت انحلال‌پذیری آب، رسوبات قبلی نیز به‌تدریج به‌صورت مولکول به مولکول از جدار لوله‌ها و مخازن آب برداشته و پاک می‌شوند.

وی بیان کرد: درصورتی‌که آگاه شدن افکار عمومی ، مسئولان و صاحبان صنایع و توقف اسید شویی رسوب آب و جایگزینی فن‌آوری رسوب‌زدایی الکترونیکی ، می‌توان به جلوگیری از تخریب منابع آب‌های زیرزمینی و کاهش آلودگی هوا به‌ویژه در شهرهای بزرگ امیدوار بود.

صفایی افزود: کشورهای توسعه‌یافته بیش از چهار دهه است که روش اسید شویی رسوب در تأسیسات را متوقف و فناوری رسوب‌زدایی به روش الکترونیکی را جایگزین آن کرده‌اند .

بر اساس این گزارش، در صورت استقبال سازمان‌های دولتی و خصوصی کشور و نصب دستگاه‌های رسوب زدای الکترونیکی در تاسیسات ساختمان‌های دولتی ،عمومی،خصوصی و تاسیسات کارخانجات سالانه در حدود ۳۰ درصد مصرف انرژی گاز و برق بویژه در زمان اوج مصرف(پیک مصرف)به ارزش ده میلیارد دلار کاهش یافته و درآمد صادراتی کشور افزایش میابد.

فن آوری پیشرفته رسوب زدایی الکترونیکی علاوه بر کاهش مصرف انرژی استهلاک و خرابی تجهیزات سرمایشی،گرمایشی و ماشین آلات صنعتی را به میزان ۱۰۰ در صد کاهش می‌دهد و سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی در بر خواهد داشت که صرفه جویی به عمل آمده در راستای اقتصاد مقاومتی می‌تواند وابستگی کشور را به واردات تجهیزات صنعتی کاهش دهد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *