دیده بان علم ایران

یکشنبه، ۲ مهر، ۱۳۹۶ | Sunday, 24 September , 2017

شناسایی ۵۴ سویه بومی میکروبی توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی

کد خبر: 24100 نسخه قابل پرینت
۰۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۸
شناسایی ۵۴ سویه بومی میکروبی توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی

با تلاش محققان بانک میکروارگانیسمهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، تاکنون سه هزار و ۹۰۷ سویه از گروه های مختلف میکروبی شامل باکتری ها، آرکی ها، کپک ها، مخمرها، سیانوباکترها، ریزجلبک ها و دیاتومه ها جداسازی، شناسایی و نگهداری شده اند.

به گزارش دیده بان علم ایران دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در این خصوص گفت: گستردگی میکروارگانیسم ها از نظر تعداد، تنوع محیط هاي زیست و همین طور از نظر مسیرهای متابولیک بیشتر از سایر موجودات است، به همین دلیل بررسی تنوع آنها راه را برای دستیابی به سویه های مفید و ارزشمند صنعتی می گشاید.  این تنوع گسترده مرهون تنوع ژنتیکی بالای میکروارگانیسم ها است که به آنها قدرت زیست در اکوسیستم های مختلف را می دهد و آنها را به کارخانجات کوچک و مولد تبدیل می کند.

وی بیان کرد: از این سویه های شناسنامه دار، تعداد ۵۴ سویه بومی، حاصل تلاش پژوهشگران مرکز است که از مناطق مختلف کشور جداسازی، شناسایی و در مجلات معتبر بین المللی منتشر شده اند که در این میان، معرفی دو خانواده جدید مخمری و باکتریایی طی دو سال  گذشته به عنوان دستاوردهای چشمگیر محققان این مرکز به شمار می آید.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan