پنج شنبه، ۲۸ تیر، ۱۳۹۷ | Thursday, 19 July , 2018

سیستم ثبت فعالیت الکتریکی غشایی از مغز در کشور ساخته می‌شود

نسخه قابل پرینت کد خبر:23593
۰۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۵
سیستم ثبت فعالیت الکتریکی غشایی از مغز در کشور ساخته می‌شود

محققان آزمایشگاه مدارها و سیستم های مجتمع در دانشکده برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در حال طراحی و ساخت یک سیستم کاشتنی پوشیدنی برای ثبت فعالیت الکتریکی غشایی از مغز هستند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران،‌ در این سیستم با قرارگیری آرایه های الکترودی بر روی غشای مغز، سیگنال های حاصل از فعالیت عصبی مغز دریافت می‌شوند. پس از قرارگیری الکترود روی غشا، تقویت و دیجیتال سازی سیگنال های عصبی دریافت شده، توسط بخش الکترونیک انجام می‌شود و در نهایت سیگنال‌های دیجیتالی شده جهت نمایش و ذخیره سازی، توسط لینک رادیویی به کامپیوتر ارسال می‌شوند.

این پروژه از حدود دو سال پیش با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی آغاز شده و اکنون در فاز نهایی است.

دستاورد نهایی این پروژه ساخت یک سیستم ثبت هشت کاناله است که تمام مراحل طراحی و ساخت آن توسط پژوهشگران آزمایشگاه مدار ها و سیستم های مجتمع صورت می‌گیرد.


به گفته امیر مسعود سوداگر، مجری این پروژه در این طرح، ساخت سیستم الکتروکرتیکوگرافی (ECOG) برای ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح قشر مغز مد نظر است که علاوه بر سیستم بهتر، در این روش نسبت به روش‌های مرسوم گذشته با ثبت واضح سیگنال‌ها اطلاعات بیشتری از مغز بدست می‌آید.

وی گفت: در این روش بعد از ساخت سیستم قسمتی از استخوان جمجمه برداشته می‌شود تا سیستم در تماس با سطح مغز قرار گیرد. همچنین استفاده از این سیستم فناوری پیشرفته‌ای است که از سال ۲۰۰۶ مورد توجه قرار گرفته است. در واقع از آن زمان پزشکان و جراحان برای درمان بیماری‌ها و دانشمندان علوم اعصاب در زمینه مطالعه این علوم و علوم شناختی به مزایای ثبت سیگنال‌های مغزی پی بردند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *