دوشنبه، ۱ مرداد، ۱۳۹۷ | Monday, 23 July , 2018

شبیه‌ساز راکتور آموزشی در دانشگاه آزاد راه‌اندازی شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:23030
۲۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۲:۲۶
شبیه‌ساز راکتور آموزشی در دانشگاه آزاد راه‌اندازی شد

شبیه ساز راکتور آموزشی دانشگاهی به همت گروه مهندسی هسته ای دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر محسن خردمند سعدی مدیر گروه مهندسی هسته‌ای و سرپرست آزمایشگاه سمیولاتور (شبیه ساز نیروگاه) این واحد گفت: هدف از توسعه شبیه‌سازها، آموزش کاربران، بالا بردن سطح آمادگی آنها در برابر حوادث و در نهایت سنجش و کنترل سطح استرس آنها است.

وی افزود: از آنجایی که رسالت دانشگاه، آموزش دانشجویان به عنوان بازوی بالقوه صنعت است، راه‌اندازی و تجهیز یک شبیه‌ساز آموزشی دانشگاهی در دستورکار واحد علوم و تحقیقات و گروه مهندسی هسته‌ای این واحد قرار گرفت. این دستگاه که ” شبیه ساز راکتور آموزشی دانشگاهی” خوانده می‌شود، شبیه‌ساز یک نیروگاه هسته‌ای PWR با توان حرارتی ۱۰۰ مگاوات و توان الکتریکی ۳۰ مگاوات است.

وی افزود: بدلیل حساسیت تجهیزات، ابزارها و دستگاه های مورد استفاده در صنایع با تکنولوژی بالا و پیشرفته، لازم است تا نیروهای انسانی و کاربران این دستگاه‌ها قبل از مواجهه با شرایط واقعی، آموزش‌های تئوری و عملی داشته باشند.

خردمند با بیان اینکه شبیه‌سازها ابزارآموزشی بسیار قدرتمندی هستند که قادرند پدیده‌های سیستم در زمان واقعی را شبیه‌سازی کنند، افزود: شبیه‌سازهای مورد استفاده در صنایع هوایی و فضایی برای آموزش خلبان‌ها، شبیه‌سازهای اتاق کنترل نیروگاه، پالایشگاه‌ها و کارخانجات پتروشیمی مهمترین شبیه‌سازهایی هستند که در صنایع بالادستی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شبیه‌سازها قادرند تا از طریق حل معادلات حاکم بر پدیده‌های مختلف، شرایط سیستم واقعی و توالی وقایع را شبیه‌سازی کنند.

وی ادامه داد: شبیه‌سازها بگونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند تا بیشترین شبیه سازی شرایط واقعی را برای کاربر ایجاد کنند، به طوریکه اگر چشم کاربر را ببندیم و او را وارد محیط شبیه‌ساز کنیم قادر به تشخیص آن از محیط واقعی نیست.

سرپرست آزمایشگاه سمیولاتور (شبیه ساز نیروگاه) با بیان اینکه کاربران قبل از مواجهه با شرایط واقعی که درآن هر خطای احتمالی می‌تواند منجر به فاجعه شود، در محیط شبیه‌ساز آموزش‌های لازم را کسب می کنند، تصریح کرد: راکتورها و نیروگاه‌های هسته‌ای نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

وی ادامه داد: وجود بخش آموزش و شبیه‌ساز نیروگاه، جزء جدانشدنی در هر نیروگاه است. حساسیت ابزارها، تجهیزات و قطعات گران قیمت مورد استفاده از یک سو و تبعات منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای حوادث ناشی از خطای نیروی انسانی از سوی دیگر، اهمیت آموزش و وجود شبیه‌سازهای نیروگاه های هسته‌ای را دوچندان می‌کند.

وی با اشاره به اینکه شبیه‌ساز راکتور آموزشی دانشگاهی واحد علوم و تحقیقات قادر است تمامی فرآیندهای مربوط به فیزیک راکتور، دینامیک راکتور، انتقال حرارت قلب و ترمودینامیک مدار را در زمان واقعی مدلسازی کند، اذعان داشت: تجهیزات شبیه‌سازی شده در این دستگاه شامل قلب راکتور، پمپهای مداراول، مولدهای بخار، فشارنده، توربین‌های فشار بالا و فشار پائین، ژنراتور، کندانسور، گرمکن های آب تغذیه و پمپ‌های آب تغذیه است.

مدیر گروه مهندسی هسته ای واحد علوم و تحقیقات افزود: هم اکنون در واحد علوم و تحقیقات بخشی از آموزش‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در قالب “شبیه‌ساز راکتور آموزشی دانشگاهی” این واحد ارائه می شود که این امر در حوزه آموزش تجربی دانشجویان نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه پس از افتتاح کامل شبیه‌ساز “راکتور آموزشی دانشگاهی”، در نظر است با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی “مرکز تحقیقات و آموزش شبیه‌سازهای نیروگاهی” در واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی شود. بر همین اساس و با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته مقرر شده تا آموزش‌های آژانس در سطح خاورمیانه از طریق این مرکز ارائه شود.

خردمند با بیان اینکه نسخه کامل این شبیه ساز تنها در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه آزاد موجود است، ادامه داد: این شبیه ساز به صورت کامل نصب شده است اما هنوز آزمایشگاه مدنظر افتتاح نشده است که در دست اقدام می باشد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *