چهارشنبه، ۳۰ مهر، ۱۳۹۹ | Wednesday, 21 October , 2020

مدارگردهای اروپا و ژاپن تا نزدیکی عطارد همسفر می شوند!

نسخه قابل پرینت
کد خبر:22375
جمعه، ۱۶ تیر، ۱۳۹۶ | 18:48

مدارگردهای اروپا و ژاپن تا نزدیکی عطارد همسفر می شوند!

مدارگردهای آژانس فضایی اروپا و ژاپن سال آینده در حالی که به هم متصل شده اند سفر هفت ساله خود را به سمت سیاره عطارد (تیر) آغاز می کنند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، این دو مدارگرد وقتی که به نزدیکی عطارد رسیدند، از هم جدا خواهند شد تا دو ماموریت متفاوت را انجام دهند.

مدارگرد سیاره‌ای اروپایی و مدارگرد مگنتوسفری ژاپنی دیروز در مرکز فنی آژانس فضایی اروپا در هلند به نمایش در آمدند. این فضاپیماها پس از آزمایش‌های نهایی به محل پرتاب در گویان فرانسه منتقل شوند.

این ماموریت دوگانه در سال ۲۰۱۸ آغاز خواهد شد. یک موشک آریان قرار است این دو مدارگرد و تجهیزات دیگر را به فضا پرتاب کند.

با این حال همه باید صبور باشند، به این دلیل که هفت سال طول می‌کشد تا این دو سفینه به مدار عطارد برسند.

دو مدارگرد اروپایی و ژاپنی، قرار است که مطالعات گسترده‌تر و عمیق‌تری روی تیر انجام دهند که نسبت به ماموریت اخیر ناسا اطلاعات بیشتری را درباره این سیاره آشکار خواهد کرد.

کاوشگر فضایی آمریکایی که ماموریتش در سال ۲۰۱۵ به پایان رسید، ۲۷۰ هزار تصویر از سطح عطارد ارسال کرد و معادل ۱۰ ترابایت اندازه‌گیری علمی روی این سیاره انجام داده است.

این کاوشگر اطلاعات جدیدی درباره ساختار و ترکیب کوچکترین سیاره منظومه شمسی آشکار کرد، و مهم‌ترین دستاورد آن کشف آب یخ ‌زده درون برخی از حفره‌های سطح عطارد است. کاوشگر آمریکایی همچنین دریافته است که سطح عطارد به اندازه ای داغ است که سرب را ذوب می‌کند.

دانشمندان امیدوارند با مدارگردهای پیشرفته اروپایی و ژاپنی که تکنولوژی تصویربرداری با قدرت تفکیک‌پذیری بالاتری دارند، بتوانند پاسخ سوال‌هایی را بدهند که کاوشگر آمریکایی نتوانست پاسخ دهد.

مهمترین سوالی که دانشمندان امیدوارند در این ماموریت به آن پاسخ دهند، دلیل وجود هسته آهنی بزرگ درون عطارد است.

قطر عطارد ۴۸۸۰ کیلومتر است که حدود یک سوم قطر زمین است.  تیر یا عطارد یکی از چگال‌ترین سیاره‌های منظومه شمسی است که با چگالی ۵.۴ گرم بر سانتی‌متر مربع بعد از زمین در رتبه دوم قرار دارد. سطح عطارد بسیار متغیر است و دمای آن از مثبت ۴۲۵ درجه سانتی‌گراد تا منفی ۱۸۰ درجه در تغییر است. درون حفره‌های سطح این سیاره آب یخ زده وجود دارد. هسته بزرگ آهنی عطارد بیش از ۶۰ درصد جرم این سیاره را تشکیل می‌دهد. عطارد در کنار زمین، تنها سیاره داخلی منظومه شمسی است که میدان مغناطیسی سراسری دارد

انتهای پیام

مطالب مرتبط

سیروس برزو، پیشگام ترویج دانش‌کیهان‌نوردی در ایران درگذشت

نقش هنر گرافیست ایرانی بر پیشانی «انستیتو اخترزیست‌شناسی اروپا»

نمایش کلکسیون یادبودهای فضانوردی در موزه علوم و فناوری

بزرگداشت هفته جهانی فضا با شعار «ماه، دروازه‌ای به ستاره‌ها»

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها