چهارشنبه، ۱۸ تیر، ۱۳۹۹ | Wednesday, 8 July , 2020

در گفت وگو با دیده بان علم عنوان شد: هلال در برخی ماه ها در نخستین رویت، ارتفاع و ضخامت بالا دارد

نسخه قابل پرینت کد خبر:21768
دوشنبه، ۵ تیر، ۱۳۹۶ | 00:46
در گفت وگو با دیده بان علم عنوان شد: هلال در برخی ماه ها در نخستین رویت، ارتفاع و ضخامت بالا دارد

به گفته یک رصدگر مجرب هلال، هلال ماه در نخستین رویت الزاما بسیار باریک نیست و در برخی ماه ها، هلال در نخستین زمان رویت، ارتفاع و ضخامت زیادی دارد.

علیرضا بوژمهرانی در گفت و گو با خبرنگار دیده بان علم ایران که نظر وی را درباره این تلقی عامیانه درباره رویت هلال جویا شد که اغلب انتظار می رود هلال ماه در شب اول رویت پذیر بودن، بسیار باریک بوده و صرفا با چشم مسلح و به سختی قابل رویت باشد، خاطرنشان کرد: در بسیاری موارد هلال ماه در شب اولی که امکان رویت آن هست با ارتفاع و ضخامت زیاد مشاهده شده و حتی مواردی هم بوده که قسمت طوقدار آن هم در شب اول رویت پذیر بودن قابل رویت است.

عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: کسانی که اطلاعات و تجربه کافی در رویت هلال دارند به خوبی می دانند که رویت پذیر بودن آسان هلال با چشم غیرمسلح و ضخامت و ارتفاع آن به هیچ وجه به معنی رویت پذیر بودن آن در شب قبل نیست.

بوژمهرانی تصریح کرد که مبنای استهلال و اعلام عید فطر در برخی کشورها که روز یکشنبه را عید اعلام کرده بودند متفاوت و مبتنی بر محاسبات است و البته در آن کشورها هم علی رغم چند ادعای خطا، هلال ماه شوال رویت نشده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *