جمعه، ۴ مهر، ۱۳۹۹ | Friday, 25 September , 2020

تولید نسل جدید واکسن نیوکاسل فوق حاد پرندگان با ۶ پروژه ویژه

نسخه قابل پرینت کد خبر:20772
یکشنبه، ۲۱ خرداد، ۱۳۹۶ | 09:09
تولید نسل جدید واکسن نیوکاسل فوق حاد پرندگان با ۶ پروژه ویژه

مدیر تحقیق و تشخیص بیماری‌های طیور موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: در راستای تحقیقات برای ریشه کنی بیماری نیوکاسل فوق حاد پرندگان، شش پروژه تحقیقاتی ویژه برای تولید واکسن نسل جدید نیوکاسل در موسسه رازی پیگیری می‌شود.

به گزارش دیده بان علم ایران دکتر حسین گودرزی یکی از مهمترین عوامل بیماری های طیور را عامل ویروسی عنوان کرد و اظهار داشت: ویروس نیوکاسل یکی از مهمترین این ویروس هاست که از ابتدای ورود مرغ های صنعتی به کشور راه یافته و مجموعه این طیور را تهدید کرده است.

وی با اشاره به اینکه این ویروس می تواند تلفات گسترده ای را در صنعت مرغداری ایجاد کند، افزود: در حال حاضر واکسن های نیوکاسل B1، لاسوتا و سایر واکسن های تولید شده در موسسه رازی در این زمینه، تا حد قابل قبولی ایمنی ایجاد می کنند اما به طور قطع ریشه کنی این عامل به تحقیقات گسترده ای در این خصوص نیاز دارد.

مدیر تحقیق و تشخیص بیماری های طیور موسسه رازی خاطرنشان کرد: درحال حاضر در کشورهای پیشرفته ویروس نیوکاسل فوق حاد پرندگان ریشه کن شده و ما نیز باید به تحقیقات در این خصوص ادامه داده و با کمک سازمان دامپزشکی کشور در راستای ریشه کنی این بیماری حرکت کنیم.

وی گفت: در حال حاضر اقدامات بسیار شاخصی در این حوزه انجام شده و اصرار داریم در حوزه واکسن های نسل جدیدی که در مورد بیماری نیوکاسل است نیز وارد شویم.

دکتر گودرزی ادامه داد: در این راستا حدود ۶ پروژه تحقیقاتی ویژه تعریف شده و به طور جدی پیگیری می شود تا در قالب تکنولوژی جدید، این واکسن ها را عرضه کنیم.

وی در ادامه به ویروس برونشیت عفونی اشاره کرد و افزود: این ویروس نیز می تواند به شدت صنعت طیور کشور را تهدید کند، با وجود اینکه واکسن های موسسه رازی در این خصوص بسیار موثر بوده، اما تحقیقات نیز در این زمینه انجام می شود تا بتوانیم به طور مکرر و با جدیدترین روش های پیشگیری و مبارزه، به مرغداران و فعالان این عرصه، خدمات برسانیم.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *