پنج شنبه، ۲۱ آذر، ۱۳۹۸ | Thursday, 12 December , 2019

دستاورد محقق دانشگاهی در تولید کرم‌های ضد آفتاب با قابلیت جذب بیشتر اشعه فرابنفش

نسخه قابل پرینت کد خبر:17391
پنج شنبه، ۲۴ فروردین، ۱۳۹۶ | 15:11
دستاورد محقق دانشگاهی در تولید کرم‌های ضد آفتاب با قابلیت جذب بیشتر اشعه فرابنفش

یک پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس با استفاده از فناوری نانو خاصیت جذب اشعه فرابنفش در کرم های ضد آفتاب را افزایش داده است.

به گزارش دیده بان علم ایران اشعه‌ی خورشید دارای امواج مختلف با طول‌موج‌های متفاوت از قبیل پرتوهای فرابنفش تا امواج فروسرخ است. یکی از عوامل مهم بیماری‌های پوستی اشعه‌ی فرابنفش خورشید است که مقادیر زیاد آن موجب بروز ابتلا به سرطان پوست می‌شود. با توجه به اینکه بسیاری از مردم بیشتر وقت خود را در معرض اشعه‌ی خورشید سپری می کنند، ازاین‌رو محافظت از پوست در برابر این اشعه‌ی مضر بسیار ضروری است.

سمانه آشناگر،‌ مجری طرح، با اشاره به مواد آلی و غیر آلی سمی و سرطان‌زای موجود در کرم‌های ضد آفتاب در رابطه با اهداف طرح گفت: «در طرح حاضر تلاش کردیم با اضافه کردن نانوذرات نانوکامپوزیتی به کرم ضد آفتاب، کارایی جذب اشعه‌ی فرابنفش این کرم‌ها افزایش دهیم. همچنین حضور و رهایش تدریجی ماده‌ی ضدسرطان منجر به افزایش قابلیت آنتی اکسیدانی این کرم ضد آفتاب خواهد شد.»

این محقق در زمینه با ضرورت انجام این طرح افزود: «با توجه به اینکه کرم ضد آفتاب یکی از پرمصرف‌ترین محصولات آرایشی بهداشتی در کل دنیاست، بهبود کیفیت آن می‌تواند به میزان قابل‌توجهی خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. بنابراین کیفیت محصولات آرایشی بهداشتی یکی از اصلی‌ترین اهداف طرح حاضر است.»

ساختار نانویی این کرم به رهایش تدریجی ترکیب ضد سرطان کمک می‌کند و از سوی دیگر پس از استفاده از این کرم، اثرات سفیدی آن بر روی پوست باقی نخواهد ماند.

این طرح در قالب رساله‌ی مقطع دکترای سمانه آشناگر با راهنمایی دکتر محمدزمان کسایی از دانشگاه تربیت مدرس انجام‌شده است.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *