چهارشنبه، ۹ خرداد، ۱۴۰۳ | Wednesday, 29 May , 2024

کشف گونه جدید زنبق برای نخستین بار در دنیا/ نامگذاری گونه جدید به نام «فردوسی»

نسخه قابل پرینت
کد خبر:14316
یکشنبه، ۲۶ دی، ۱۳۹۵ | 15:03

کشف گونه جدید زنبق برای نخستین بار در دنیا/ نامگذاری گونه جدید به نام «فردوسی»

اعضای هیات علمی گروه گیاه‌شناسی (هرباریوم) پژوهشكده علوم گياهی دانشگاه فردوسی مشهد موفق شدند گونه گیاهی جدیدی را برای نخستین در دنیا از خراسان کشف و معرفی کنند.

به ‌گزارش دیده‌بان علم ایران، گونه کشف شده توسط دکتر فرشید معماریانی و محمدرضا جوهرچی، اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی از جنس زنبق (Iris) و متعلق به تیره زنبقیان (Iridaceae) است که برای نخستین‌بار از کوه‌های هزارمسجد و الله‌اکبر در شمال استان خراسان‌رضوی جمع‌آوری شده و پس از مطالعات تخصصی گیاه‌شناسی بر روی نمونه‌های هرباریومی و نمونه‌های زنده از این گیاه در رویشگاه‌های طبیعی، به‌عنوان گونة جدیدی برای علم گیاه‌شناسی و دنیا معرفی شده است.

این گونة جدید، به افتخار شاعر بلندآوازه ایران‌زمین، حکیم ابوالقاسم فردوسی، به نام علمی Iris ferdowsii یا “زنبق فردوسی” نامگذاری شده است و نمونة تیپ یا سند آن، تحت شمارة۴۵۱۷۰ در هرباریوم دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می‌شود.

رویشگاه نمونة تیپ این گونه، بر روی دامنه کوه‌های هزارمسجد و مُشرِف به روستای پاژ، زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی قرار گرفته است.

“زنبق فردوسی” در دامنة ارتفاعی بین ۱۴۰۰ تا ۲۷۵۰متری استپ‌های کوهستانی با شیب ملایم و بستر سنگ‌آهکی می‌روید و از نظر علم رده‌بندی گیاهی، از خویشاوندان وحشی زنبق‌های زینتی محسوب می‌شود. با توجه به جمعیت‌های بسیار پراکندة این گونه و نیز تخریب زیستگاه‌ها بر اثر چرای بی‌رویة دام، شخم‌زنی مراتع کوهستانی برای کشاورزی دیم و عملیات جاده‌سازی، این گونة زیبا و ارزشمند بر مبنای معیارهای اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN)، گونه‌ای درخطر انقراض محسوب می‌شود.

گزارش این اکتشاف علمی در قالب یک مقالة تخصصی در نشریه Phytotaxa به چاپ رسیده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهینه‌سازی تولید پپتیدهای نوترکیب ضد مقاومت آنتی بیوتیکی به ابتکار محقق ایرانی

رقابت خودروی «فرمول دانشجویی» ایرانی با تیم‌های دانشجویی از ۸۰ کشور دنیا

عضویت دو دانشگر ایرانی در آکادمی علوم جهان

نامگذاری یک جنس گیاهی جدید به نام گیاه شناس ایرانی

نظر دهید

* نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

سرخط خبرها