چهارشنبه، ۴ مهر، ۱۳۹۷ | Wednesday, 26 September , 2018

رونمایی از نخستین پهپاد گشت دریایی آب نشین ساخت ایران

نسخه قابل پرینت کد خبر:9856
۰۴ آبان ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۶
رونمایی از نخستین پهپاد گشت دریایی آب نشین ساخت ایران

با تلاش صنعتگران هوافضای کشور پهپاد گشت دریایی آب نشین و پهپاد عمود پرواز کلاس سنگین جهت حمل بار برای نخستین بار در کشور طراحی و ساخته شدند.

به گزارش خبرنگار دیده‌بان علم ایران، این پهپادها در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی و فضایی ایران که از امروز چهارم آبان ماه به مدت چهار روز در مجموعه برج میلاد تهران برپاست در معرض دید علاقمندان قرار گرفتند.

در این نمایشگاه که با پیام رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افتتاح شد همچنین از چندین محصول جدید از جمله پنج مدل تایر ساخته شده برای هواپیماهای مختلف، مجموعه واحد تنظیم و کنترل سوخت و هوای موتور جت، شیر برق فشار بالا، رگولاتور فشار بالای تنظیم فشار گاز، ژیروسکوپ فیبر نوری و شتاب سنج بسیار دقیق سیستم‌های ناوبری، دماغه کامپوزیتی هلیکوپتر، نمایشگر میزان سوخت باک به خلبان و سامانه بومی ردیاب و جستجوی حرارتی و دید در شب رونمایی شد.

امین سالاریان، رییس اتحادیه صنایع هوا فضایی ایران طی سخنانی در افتتاحیه نمایشگاه با بیان این که بیش از دو سال است که مطالبات برخی از شرکتهای بخش خصوصی فعال در حوزه هوا فضایی کشور توسط مجموعه‌های دولتی پرداخت نشده است، آینده صنعت هوا فضای کشور را منوط به فعال شدن هر چه بیشتر بخش خصوصی دانست و گفت: سالانه نزدیک به ۱۵۰۰ فارغ‌التحصیل در حوزه فضایی داریم که این افراد در مجموعه‌های دولتی جایی ندارند و باید خودشان به سمت دستیابی به شغل حرکت کنند.

وی با بیان اینکه ۱۰ سال پیش همه فکر می‌کردند صنعت هوایی کشور صنعتی دفاعی ودولتی است، اظهار کرد: اما امروز فعالان بخش خصوصی نشان دادند که دارای توان بالایی در جهت پیشبرد توسعه کشور هستند.

رییس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران افزود: امروز که بخش خصوصی و شرکتهای دانش بنیان در صنعت هوایی و فضایی کشور فعال شده‌اند، توانسته‌اند بیش از ۱۰ هزار شغل ایجاد کنند که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری بالایی بود.

سالاریان با ابراز امیدواری نسبت به افزایش شرکتهای خصوصی فعال در صنعت هوافضای کشور به ۷۰۰ واحد طی ۱۰ سال آینده افزود: از محل این شرکت‌ها است که آینده هوا فضایی ایران ساخته شده و فناوری از دل این شرکتها عملیاتی می‌شود.

وی اظهار کرد: اگر صنعت هوا فضایی کشور می‌خواهد به معنای واقعی در مسیر توسعه حرکت کند، باید به بخش خصوصی توجه کند، چرا که شاهد بودیم سرمایه‌گذاری‌های هنگفت در بخش دولتی خروجی قابل دفاعی نداشته است، اما بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری که خود انجام می‌دهد، توانسته محصولات زیادی را ارائه دهد.

سالاریان ادامه داد: ما این اطمینان را می‌دهیم که اگر دولت و نهادهای تصمیم گیرنده به بخش خصوصی اعتماد کنند، نتیجه بسیار خوبی را خواهند دید. ما باید تاکنون ماهواره‌های راهبردی را تولید می‌کردیم  و صاحب ماهواره سنجش در مدار به نام ایران می‌شدیم که این مساله به دلیل عدم اعتماد به بخش خصوصی عملیاتی نشد.

رییس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران با بیان این که لازمه تحقق اهداف و سند چشم‌انداز اعتماد به بخش خصوصی و ارائه فعالیت‌ ماموریت به این بخش است، گفت: ما خواستار شکل‌گیری این اعتماد هستیم، چرا که بخش خصوصی در دوران تحریم بیش‌ترین سختی را متحمل شد، بنابراین باید ماموریت‌هایی به این بخش ارائه شود.

وی همچنین با انتقاد از جابه‌جایی محل برگزاری این نمایشگاه با بیان این که فشارهای زیادی برای برگزاری این نمایشگاه به اتحادیه وارد می شود، دلیل پافشاری بر برگزاری نمایشگاه به رغم این مشکلات را نمایش دادن توانمندی بخش خصوصی عنوان کرد و گفت: اعتقاد ما این است که نمایشگاه هوایی کشور یا در دل پایتخت یا در نواحی برگزار شود که تمرکز صنعتی دارند.

سالاریان گفت: از دولت درخواست‌های زیادی داریم که دو مورد را به صورت ویژه مطرح می‌کنم. مساله اول این که اخیرا حجم مذاکراتی که در صنعت هوایی صورت می‌گیرد، طی سه دهه اخیر بی‌سابقه بوده است که ما این موضوع را به فال نیک می‌گیریم؛ چرا که یک فرصت کلیدی و طلایی در اختیار صنعت هوایی کشور قرار گرفته است؛ اما خواهش داریم که حتما توان فناوری داخل کشور مد نظر قرار گیرد.

 رییس اتحادیه صنایع هوایی وفضایی ایران افزود: اینکه ۲۰ میلیارد دلار خرید می‌خواهد صورت بگیرد، یعنی طی ۱۰ سال آینده ۶۰ میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌شود که این مساله منوط به سیاستگذاری مناسب و خرید هوشمندانه است؛ چرا که بیش از ۱۵ سال است که مساله خرید هوشمندانه مطرح می‌شود؛ اما بی‌نتیجه بوده است.

وی ادامه داد: از دولت خواهش داریم که در رابطه با سطوح مختلف فناوری، انتقال فناوری را مدنظر قرار دهد؛ البته می‌گویند که این مساله در دستور کار است اما تا کنون بخش خصوصی هیچ نماینده‌ای را برای مذاکرات نداشته است، این درحالی است که ما از قبل اعلام آمادگی کرده بودیم. امیدواریم این موضوع حتما عملیاتی شود و منتظر هستیم بازرسان مجموعه‌های خارجی برای ویزیت محصولات و سطوح توانمندی فناوری شرکتهای ما بیایند.

سالاریان با بیان اینکه اگر این بازار ۶۰ میلیارد دلاری را برای توانمندسازی فناوری اختصاص دهیم، در آینده نزدیک می‌توانیم به صادر کننده محصولات هوایی تبدیل شویم، اظهار کرد: این مساله منوط به تصمیم دولت درسطح عالی است که امیدواریم در سطوح میانی نیز عملیاتی شود.

وی همچنین با بیان این که درخواست دوم ما از دولت این است که مجموعه شرکتهای عضو اتحادیه که حجم زیادی از صنعت هوایی را دارند و بیش از ۶۰ درصد فعالیت‌های صنایع هوایی، هوافضایی و فضایی را انجام می‌دهند، باید مورد توجه قرار بگیرند، گفت: بیش از دو سال است که مطالبات برخی از شرکتهای ما از مجموعه‌های دولتی پرداخت نشده است که این موضوع جای نگرانی دارد؛ زیرا شرکتهایی که بیش از سه دهه ایستادگی کرده‌اند، نباید در دریافت مطالباتشان با مشکل مواجه شوند، نباید شاهد این باشیم که بخش خصوصی که با سرمایه خود وارد کار شده است، دچار خسران مالی شود.

سالاریان در ادامه با بیان این که مجموعه شرکتهای ما با وزارت دفاع روابط مناسبی دارند، اظهار کرد: انتظار داریم سازمان صنایع هوایی، اتحادیه را به عنوان بازو و شریک خود ببیند و فعالیت شرکت‌های حاضر  در این اتحادیه را به فال نیک بگیرد، نه این که آن را تهدیدی در مسیر خود بداند. زیرا نیت شرکتهای عضو اتحادیه تنها ارائه خدمات بیشتر به دولت و مجموعه سازمان‌های مرتبط بوده است.

رییس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران تصریح کرد: دو سال پیش با مجموعه سازمان صنایع هوایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم‌نامه‌ای را برای ساماندهی نمایشگاهای امضا کردیم، اما امروز با تغییر یک مدیر این تفاهم‌نامه مورد غفلت قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که ایران می‌تواند نمایشگاهی داشته باشد که ازحیث تجاری و فناوری حرف اول منطقه را بزند، گفت:‌ چرا با این توانمندی و ۲۲۰ شرکت عضو اتحادیه و محصولات متنوع در سازمان‌های مختلف نمی‌توانیم نمایشگاهی در خور شایستگی‌های کشور برگزار کنیم؟

asec_oqo2slat4edn

عکس تزئینی است

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *