- دیده بان علم ایران – Iran Science Watch - http://www.isw.ir -

کشف یک واکنش شیمیایی برای تبدیل دی اکسیدکربن به اتانول

دانشمندان آزمایشگاه Oak Ridge National در ایالت تنسی امریکا، واکنشی شیمیایی را کشف کرده اند که می تواند دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل کند. این کشف می تواند مقدمه توسعه فناوری جدیدی باشد که در تصحیح روند تغییرات آب و هوایی موثر باشد. نتایج یافته های این گروه تحقیقاتی چندی پیش در ژورنال Chemistry Select منتشر شد.

به گزارش دیده بان علم ایران دانشمندان این آزمایشگاه در تلاش برای یافتن یک سری واکنش های شیمیایی بودند که بتواند CO2 را به سوختی سودمند تبدیل کند. در همین اثنا، متوجه شدند که گام نخست در فرایند اجرا شده خود به تنهایی می تواند نتیجه مطلوب را به همراه داشته باشد. این واکنش می تواند CO2 را به اتانول تبدیل کند که به نوبه خود در ژنراتورها و خودروها مورد مصرف دارد.
فناوری مورد نظر، شامل ترکیبی از مس و کربن است که بصورت میله های نانو بر روی یک سطح سیلیکونی قرار می گیرند. فناوری نانو امکان واکنش های بسیار دقیق و عاری از کمترین آلودگی را فراهم می آورد.
دکتر آدام راندینان از اعضای تیم تحقیقاتی اظهار کرد: با استفاده از مواد معمولی و مرتب سازی آنها با کمک فناوری نانو، دریافتیم که چگونه می توان واکنش های جانبی را محدود کرد و به نتیجه مورد نظر دست یافت.
این فرایند در مقایسه با سایر روش های تبدیل CO2 به سوخت از امتیازات متعددی برخوردار است. در این واکنش از موادی رایج و معمول مانند مس و کربن استفاده می شود و دی اکسید کربن را به اتانول تبدیل می کند، ماده ای که در حال حاضر به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.
شاید نکته مهم در خصوص این فرایند این باشد که واکنش مربوطه در دمای اتاق انجام می شود و در نتیجه می تواند به راحتی و بدون صرف هزینه اضافی آغاز و یا متوقف شود. در نتیجه، این فرایند تبدیلی می تواند بعنوان منبع موقتی ذخیره انرژی مورد استفاده قرار گیرد، امکانی که در دورانی که بحث پیرامون انرژی های تجدیدپذیر بسیار داغ است می تواند بسیار کاربردی باشد.
راندینان اضافه کرد: چنین فرایندی به ما اجازه می دهد در صورت دسترسی به منابع زیاد الکتریسیته آن را مصرف کنیم و سپس آن را بصورت اتانول ذخیره کنیم. این کار می تواند به ایجاد تعادل در شبکه منابع تجدیدپذیر منجر شود.

انتهای پیام