چهارشنبه، ۵ اردیبهشت، ۱۳۹۷ | Wednesday, 25 April , 2018

ماهواره «دوستی» امسال پرتاب می شود/ پرتاب ماهواره آنقدرها هم مهم نیست!

نسخه قابل پرینت کد خبر:947
۱۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۴۲
ماهواره «دوستی» امسال پرتاب می شود/ پرتاب ماهواره آنقدرها هم مهم نیست!

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر این که پرتاب ماهواره آن قدرها که مورد توجه رسانه‌ها قرار دارد، دارای اهمیت نبوده و رسانه ها باید بیش از آن در زمینه معرفی کاربردهای فناوری فضایی کار کنند اعلام کرد: ماهواره «دوستی» آماده پرتاب است و در حال برنامه‌ریزی برای پرتاب این ماهواره در سال جاری هستیم.

به گزارش دیده بان علم ایران، دکتر محسن بهرامی در گفت و گو با خبرگزاری مهر خاطرنشان کرد: در کشور توان ساخت یک کلاس از ماهواره‌ها را به دست آورده‌ایم، افزود: بر این اساس هر زمان که لازم باشد ماهواره می‌سازیم و از آنجایی که توان پرتاب ماهواره را نیز داریم، هر زمان که لازم باشد، آن را به فضا پرتاب می‌کنیم؛ از این رو خبر پرتاب ماهواره‌ها را زمانی خواهیم داد که ماهواره را پرتاب کرده باشیم.

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: اینکه تمرکز رسانه‌ای در مقوله‌ فناوری‌های فضایی تنها بر روی پرتاب ماهواره است، درست نیست و باید این موضوع اصلاح شود. مثل این است که هر روز اعلام کنیم که کشور توانایی ساخت خودرو را دارد که این درست نیست.

بهرامی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه توانایی ساخت ماهواره را داریم باید تمرکز را بر بخش‌های کاربردی فناوری فضایی بگذاریم.

وی در مورد تعیین تکلیف ماهواره‌هایی که پیش از این توسط دانشگاه‌ها ساخته شده بود نیز گفت: تمامی این ماهواره‌ها تعیین تکلیف شده‌اند و هم‌اکنون نیز تنها یک ماهواره ساخته شده، آماده پرتاب است.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این ماهواره با نام ماهواره «دوستی» آماده پرتاب است، اضافه کرد: در این راستا اعلام کرده‌ایم که امسال این ماهواره را پرتاب خواهیم کرد و برای آن مذاکرات پرتاب را نیز انجام داده‌ایم.

ماهواره سنجشی «دوستی» که توسط سازمان فضایی ایران ساخته شده ۱۴ بهمن ماه گذشته همزمان با روز ملی فناوری فضایی توسط رئیس‌جمهور رونمایی شد. ماهواره دوستی در کلاس میکروماهواره ها با ۵۰ کیلوگرم وزن قرار است در مدار بیضی شکل به دور زمین قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *