دیده بان علم ایران

پنج شنبه، ۷ اردیبهشت، ۱۳۹۶ | Thursday, 27 April , 2017

معرفی برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ تا دقایقی دیگر

کد خبر: 8799 نسخه قابل پرینت
۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۳
معرفی برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۶ تا دقایقی دیگر

برنده یا برندگان نوبل پزشکی امسال، ساعت ۱۳ امروز به وقت ایران معرفی می شوند.

به گزارش دیده بان علم ایران از سال ۱۹۰۱ تاکنون ۱۰۶ جایزه نوبل در رشته فیزیولوژی یا پزشکی اعطا شده که فقط ۳۸ جایزه تنها به یک برنده اعطا شده و بقیه مشترکا به دو یا چند محقق اعطا شده است.

در بین برندگان جایزه نوبل پزشکی تنها نام ۱۲ دانشمند زن دیده می شود.

جوانترین برنده نوبل پزشکی، Frederick G. Banting («فردریک بنتینگ) بود که در سن ۳۲ سالگی به دلیل کشف انسولین برنده جایزه نوبل پزشکی سال ۱۹۲۳ شد. در مقابل Peyton Rous (پیتون روس)، کاشف ویروس حاوی تومور با ۸۷ سال سن در زمان دریافت نوبل پزشکی سال ۱۹۶۶، مسن ترین برنده نوبل پزشکی به شمار می رود.

صد و ششمین جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی در سال ۲۰۱۵ به طور مشترک به «ویلیام سی کمپل» ایرلندی و «ساتوشی اومورا» ژاپنی برای درمان بدیع عفونت ناشی از انگل کرم‌های گرد و «یویو تو» چینی برای اکتشافاتش در زمینه درمان مالاریا اعطا شد.

جوایز بخش‌های پزشکی، فیزیک، شیمی، ادبیات و صلح بر اساس وصیتنامه آلفرد نوبل، سرمایه‌دار ثروتمند سوئدی و مخترع دینامیت شکل گرفته‌اند. نخستین جوایز پنج سال پس از مرگ نوبل در سال ۱۹۰۱ اهدا شدند.

جایزه نوبل اقتصاد که به طور رسمی جایزه بانک سوئد در علوم اقتصادی در یادبود آلفرد نوبل نامیده می‌شود، توسط شخص نوبل ایجاد نشد، بلکه بانک مرکزی سوئد آن را در سال ۱۹۶۸ پایه‌گذاری کرد.

اگرچه این جایزه همراه با سایر جوایز نوبل و با معیارهای انتخاب برنده مشابه سایرین اهدا می‌شود، اما به هر حال، جایزه نوبل به معنای واقعی نیست.

به طور کلی، دانشمندان اغلب باید برای چندین دهه صبر کنند تا کارشان توسط داوران نوبل شناخته شود زیرا آن‌ها می‌خواهند از مقاومت و ایستادگی دستاورد در گذر زمان اطمینان حاصل کنند. این بخش مغایر وصیتنامه نوبل است که بر انتخاب افرادی که در طول سال گذشته بیشترین بهره را به بشر رسانده‌اند تاکید می‌کند.

بنیاد نوبل فردا – سه شنبه – برنده نوبل فیزیک، روز چهارشنبه، برنده نوبل شیمی، روز جمعه برنده نوبل صلح و دوشنبه هفته آینده برنده جایزه نوبل علوم اقتصادی را معرفی می کند. زمان دقیق اعلام برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۶ هم هنوز مشخص نشده است.

انتهای پیام

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan