دیده بان علم ایران

سه شنبه، ۲ آبان، ۱۳۹۶ | Tuesday, 24 October , 2017

پزشكان ایران ساسانی، نخستین کاشفان گردش خوني ريوي در جهان

کد خبر: 8785 نسخه قابل پرینت
۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۶
پزشكان ایران ساسانی، نخستین کاشفان گردش خوني ريوي در جهان

در پژوهشي مشترك توسط عضو كميته پژوهش دفتر طب سنتي ايراني- اسلامي و استادیار دانشگاه علوم پزشكي شيراز، مشخص شد، پزشكان ايراني نزديك به ۱۵ قرن پيش در عصر ساساني، موفق به كشف گردش خون ريوي شده‌اند.

به گزارش دیده بان علم ایران دكتر آرمان زرگران، عضو كميته پژوهش دفتر طب سنتي ايراني- اسلامي و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اعلام اين خبر گفت: پيش از اين اعتقاد بر اين بود كه ابن نفيس، پزشك سُرياني در قرن ۱۲ ميلادي نخستين‌بار گردش خوني ريوي را گزارش كرده و قبل از آن نيز در طب جديد، ويليام هاروي در قرن ۱۶۲۸ ميلادي را كاشف گردش خون ريوي مي‌دانستند.

به گفته زرگران نتيجه اين پژوهش که با همکاری دكتر محمدمهدي زرشناس، استادیار دانشگاه علوم پزشكي شيراز انجام شده طی مقاله ای با عنوان “Discovery of pulmonary circulation in ancient Persia” در مجله European Heart Journal به چاپ رسيده است.

دکتر زرگران افزود: اين مجله كه از لحاظ Impact Factor رتبه سوم مجلات نمايه شده در ISI در گروه قلب و عروق را داراست، از جمله معتبرترين مجلات قلب و عروق دنيا به شمار مي‌رود.

وي انجام مطالعات عميق تاريخي در حوزه پزشكي را در مشخص كردن جايگاه علمي ايران در تكوين دانش پزشكي، با ايجاد گروه‌هاي تاريخ پزشكي در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، پويا و رو به جلو ارزيابي كرد و متذكر شد: اين‌گونه مطالعات فاخر و ارزشمند با هزينه كم، شانس بسيار خوبي براي چاپ در مجلات معتبر پزشكي دنيا داشته و با حمايت از آن‌ها مي‌توان به حركت علمي كشور كمك شاياني كرد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan