پنج شنبه، ۲ فروردین، ۱۳۹۷ | Thursday, 22 March , 2018

ال‌ای‌دی‌های رشد دهنده گیاهان برنده جایزه «ادیسون» شد

نسخه قابل پرینت کد خبر:8289
۰۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۱۸
ال‌ای‌دی‌های رشد دهنده گیاهان برنده جایزه «ادیسون» شد

فناوری فیلم حاوی نقاط کوانتومی عاری از کادمیم که در ال‌ای‌دی‌ها به کار رفته و موجب رشد گیاهان می‌شود موفق به دریافت جایزه ادیسون شد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران شرکت نانوکو (Nanoco) تولید کننده نقاط کوانتوم عاری از کادمیم است که در حوزه تولید نانومواد مختلف نیز فعالیت دارد. این شرکت اخیراً موفق به دریافت جایزه سیلور ادیسون شده است.

این جایزه به دلیل فناوری نقاط کوانتومی عاری از کادمیم (CFQD) برای استفاده در صنعت روشنایی به این شرکت داده شده است.

جایزه ادیسون به افتخار توماس ادیسون تدارک دیده شده و هر ساله در شهر نیویورک به نفرات برگزیده داده می‌شود. این جایزه به منظور ارائه خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات جدید به شرکت‌ها اعطا می‌شود.

نانوکو فیلم‌های حاوی نقاط کوانتومی عاری از کادمیم تولید می‌کند. این فیلم‌ها مورد توجه هیئت داوران قرار گرفته است. در این فیلم‌ها از هیچ فلز سنگینی استفاده نشده و زمانی که در LEDها به کار می‌رود، موجب افزایش جذب کلرفیل نوع ۲ می‌شود. این کار رشد گیاهان را بهبود داده و مصرف انرژی را به حداقل می‌رساند.

با استفاده از این فیلم حاوی نقاط کوانتومی، می‌توان سیستم‌های روشنایی ایجاد کرد که موجب تحریک رشد گیاهان شوند. همچنین نور تولید شده توسط آن‌ها از یکنواختی بالایی برخوردار بوده و گرمای بسیار کمی ایجاد می‌کند.

برای شرکت در رقابت ادیسون بیش از ۳۰۰۰ شرکت مختلف محصولات و خدمات خود را به هیئت داوران تسلیم می‌کنند. تنها شرکت‌ها نیستند که در این رقابت حضور دارند بلکه از مؤسسه‌های تحقیقاتی مختلف نیز در این رقابت حضور دارند.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *