جمعه، ۳ آذر، ۱۳۹۶ | Friday, 24 November , 2017

تولید پارچه سه‌بعدی با قدرت جذب ترکیبات ریز توسط پژوهشگران دانشگاهی

کد خبر: 8191 نسخه قابل پرینت
۰۴ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۵۲
تولید پارچه سه‌بعدی با قدرت جذب ترکیبات ریز توسط پژوهشگران دانشگاهی

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به تولید پارچه‌های سه بعدی با خاصیت جذب و رهایش ترکیبات ریز شدند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران محمد مهدی جولایی پارچه‌های سه بعدی را دارای ساختار حلقوی دانست که از اتصال دو پارچه جدا از هم بوسیله نخ‌های متصل کننده (نخ‌های ایجادکننده فاصله بین دو پارچه) با سختی خمشی متفاوت ایجاد می‌شوند.

وی ادامه داد: از جمله ویژگی‌های این پارچه‌ها می‌توان به گردش هوا داخل ساختار پارچه، انعطاف‌پذیری، برگشت‌پذیری و ظاهر سه بعدی آن اشاره کرد.

جولایی با تاکید بر این‌که همین امر باعث شده که این پارچه‌ها جزء منسوجات فنی به حساب آیند، ادامه داد: این خصوصیات سبب کاربردهای ویژه آنها شده که از جمله می‌توان به عنوان روکش صندلی اتومبیل، تشک بیمارستانی، ژئوتکستال، کامپوزیت‌ها و مصارف ورزشی اشاره کرد.

به گفته این محقق، نانو سیکلودکسترین‌ها بدلیل شکل فضایی و ساختار فوق‌العاده‌ای که دارند، می‌توانند مکان‌هایی را برای حبس مولکول‌های مهمان ایجاد کنند.

جولایی، بخش داخلی را حاوی هیدروکسیل نوع اول و بخش خارجی را حاوی هیدروکسیل نوع دوم عنوان و اظهار کرد: در این روش با استفاده از اتصال دهنده‌های شیمیایی، نانو سیکلودکسترین را در داخل ساختار پارچه به روش فیزیکی حبس کرده و به جهت ساختار حفره‌ای این مواد مکان‌هایی را برای جذب ویا رهایش ترکیبات ریز روی کالای اصلاح شده ایجاد کردیم.

وی به آزمایش جذب بو اشاره کرد و افزود: با انجام یک آزمایش کیفی میزان جذب بو و انتشار آن توسط نمونه‌ها بوسیله منتول انجام شد و مشخص شد که نمونه‌های عمل شده پس از ۲۴ ساعت هنوز بوی منتول را از خود منتشر می‌کنند.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
مطالب پربازدید
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan