دیده بان علم ایران

دوشنبه، ۱ آبان، ۱۳۹۶ | Monday, 23 October , 2017

ساخت کامپوزیت‌های خودترمیم‌‌شونده در دماهای بسیار پایین

کد خبر: 8062 نسخه قابل پرینت
۰۳ مهر ۱۳۹۵ | ۱۰:۰۰
ساخت کامپوزیت‌های خودترمیم‌‌شونده در دماهای بسیار پایین

محققان موفق شدند تا برای اولین بار کامپوزیت‌های زمینه فلزی تقویت شده با الیاف شیشه‌ای را تولید کنند.

به گزارش دیده‌بان علم ایران کامپوزیت‌های خود ترمیم‌شونده برای ساخت قطعاتی در ناوگان حمل و نقل هوایی بسیار مفید هستند چرا که در دماهایی زیر نقطه انجماد (°C 60-) به ترمیم ترک‌هایشان می‌پردازند.

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه بیرمنگام، موفق شدند تا برای اولین بار کامپوزیت‌های زمینه فلزی تقویت شده با الیاف شیشه ای را تولید کنند که راه حلی برای پاسخ گویی به چالش همیشگی تعمیر سخت و یا حتی غیر ممکن پره های توربین های بادی، هوایی و دریایی است. این مسأله موجب افزایش ۱۰۰ درصدی راندمان ناوگان هوایی می شود. چرا که دیگر هیچ یک از ماهواره ها، هواپیماها یا هلی کوپتر ها زمان بازنشستگی نخواهند داشت.

همچنین، مکانیزم فعال شدن این کامپوزیت‌ها همچون بدن حیوانات است که با نگهداری آنزیم های فعال در خود به حفظ دمای ثابت بدن می پردازد. کامپوزیت های ساختاری جدید نیز دمای مرکزی خود را حفظ می کنند. در این کامپوزیت ها تونل های توخالی سه بعدی با هدف ارائه و انتشار عوامل ترمیم کننده و یک عامل رسانای متخلخل برای فراهم آوردن گرمایش داخلی و یخ زدایی تعبیه شده است. این کامپوزیت ها، بادوام، سبک و ایده آل برای هواپیماها یا ماهواره ها هستند چرا که همواره میکرو ترک‌های ایجاد شده بر روی پره‌های توربین‌ها منجر به شکست‌های فاجعه بار خواهند شد. میکرو ترک‌هایی که راه‌های شناسایی و تشخیصشان نیز بسیار مشکل است.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan