دوشنبه، ۱ بهمن، ۱۳۹۷ | Monday, 21 January , 2019

تأکید ملک‌زاده با هشدار نسبت به شیوع چاقی: ایجاد بیوبانک نمونه‌های بیماران دیابتی در مناطق غیرزلزله‌خیز

نسخه قابل پرینت کد خبر:7811
۲۹ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۱۸
تأکید ملک‌زاده با هشدار نسبت به شیوع چاقی: ایجاد بیوبانک نمونه‌های بیماران دیابتی در مناطق غیرزلزله‌خیز

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت بر ایجاد بیوبانک نمونه‌های بیماران دیابتی در کشور تاکید کرد.

به گزارش دیده‌بان علم ایران دکتر رضا ملک‌‌زاده در بازدید از بانک سلول­های انسانی و جانوری مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با اشاره به مبحث چاقی و دیابت در ایران، بر لزوم ایجاد بیوبانکی برای نگهداری نمونه‌­های بیماران دیابتی و همچنین سایر بیماری­ها تأکید کرد و گفت: متأسفانه در ایران بیماری دیابت و برخی انواع سرطان در حال افزایش است  و لذا ایجاد بانک نمونه‌های بیماران جهت مطالعات درمانی و دارویی اهمیت دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این مرکز با توجه به حوزه‌های فعالیت متنوع گیاهی، میکروارگانیسم­‌ها، سلولی و مولکولی می­‌توان با مراکز سلامت تحت پوشش وزارت بهداشت همکاری‌ هایی را به انجام رساند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، ضمن بازدید از امکانات و کلکسیون­ های بانک سلول­های انسانی و جانوری بر لزوم ایجاد نسخه پشتیبان از نمونه‌های زیستی در مکان‌های جغرافیایی کشور که از لحاظ زلزله­‌خیزی ایمن‌تر هستند، تأکید و از تلاشهای صورت گرفته در این زمینه ابراز خرسندی کرد.

وی حمایت از  مرکز ملی ذخایر ژنتیکی را کمک به حوزه سلامت کشور دانست.

دکتر شاهزاده فاضلی رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی نیز به تبیین اهداف و رسالت تأسیس زیست بانک در کشور و اهمیت زیست بانک‌ها در دنیا پرداخت و همچنین در خصوص حوزه­ های فعالیت مرکز، دستاوردها، توانمندی­ها و پروژه ­های به روز دنیا و  امکان انجام آن­ها در مرکز در صورت حمایت­ های لازم، توضیحاتی ارائه کرد.

انتهای پیام

به اشتراک بگذارید :

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *