دیده بان علم ایران

سه شنبه، ۲ آبان، ۱۳۹۶ | Tuesday, 24 October , 2017

ویتامین E نقش موثری در اسپرم‌‌زایی و باروری مردان دارد

کد خبر: 7506 نسخه قابل پرینت
۲۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۹
ویتامین E نقش موثری در اسپرم‌‌زایی و باروری مردان دارد

یافته های محققان ایرانی حاکی از تاثیر بالای مصرف ویتامین E به تنهایی یا همراه با روغن ماهی در  اسپرم زایی و ویژگی‌های حرکتی اسپرم‌ها به عنوان عواملی تعیین کننده در قدرت باروری مردان است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، تاثیر رژیم غذایی مناسب در باروری امری قطعی است و در خصوص نقش ویتامین E و اسید‌‌های چرب رژیم غذایی در کاهش ناباروری نیز مقالات متعددی منتشر شده است اما مطالعات کمی به نقش ویتامین E به تنهایی یا همراه با امگا ۳ و امگا ۶ پرداخته‌‌اند.

دکتر علیرضا علی‌‌زاده، دکتر بیتا ابراهیمی، دکتر عبدالحسین شاهوردی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، آزمایشی را طراحی کرده اند که طی آن اثر ویتامین E، روغن آفتابگردان، روغن ماهی و مخلوطی از آنان بر اسپرم زایی موش صحرایی مورد بررسی قرار گرفته است.
در این پژوهش موش‌‌ها به پنج گروه تقسیم شدند، گروه اول به عنوان کنترل رژیم غذایی معمول را دریافت کرد، گروه دوم علاوه بر رژیم معمول ویتامین E نیز دریافت کرد، گروه سوم علاوه بر رژیم غذایی معمول و ویتامین E، روغن آفتابگردان هم دریافت کرد. در چهارمین گروه آزمایشی رژیم غذایی محتوی ویتامین E و روغم ماهی بود و پنجمین گروه ویتامین E، روغن آفتابگردان و روغن ماهی را همزمان دریافت کرد.
نتایج این آزمایش که در مجله بین‌المللی CELL Journal (یاخته) به چاپ رسید نشان داد، در گروه‌‌هایی که ویتامین E به تنهایی و ویتامین E همراه با روغن ماهی را دریافت می‌‌کردند اسپرم‌‌زایی به صورت معنی‌داری بیشتر از سایر گروه‌‌ها بود. همچنین ویژگی‌‌های حرکتی اسپرم در گروهی که ویتامین E را دریافت کرده بودند بهتر از گروه‌‌های دیگر بود.
این یافته نشان می‌‌دهد ویتامین E نقش موثری در بهبود اسپرم‌‌زایی و ویژگی‌‌های حرکتی آن دارد.

انتهای پیام

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با دیده‌بان علمی ایران، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود «دیده‌بان علمی ایران» را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
آخرین مطالب
تمامی حقوق این سایت متعلق به «دیده‌بان علمی ایران» است
Copyright © 2016
Designed By Aryan